1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
08.2022
06
GRU
-
31
STY
„Zagubione słowo” – wystawa malarstwa Jana Pogány
bezpłatne

Wrocławski Klub Pod Kolumnami zaprasza na wystawę obrazów pt. „Zagubione słowo”, autorstwa Jana Pogány – utytułowanego polskiego malarza oraz jednocześnie muzyka. Tak jak jego utwory muzyczne są dźwiękowymi obrazami – tak i w jego obrazach można usłyszeć dźwięk… Na wystawie zobaczymy prace inspirowane krajobrazami, światłem, kolorem, pięknem natury poprzez unikalne przedstawienie jej pojedynczego momentu.

Co: wystawa „Zagubione słowo” – Jan Pogány
Gdzie: Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław
Kiedy: 6 grudnia 2021 – 31 stycznia 2022
Wernisaż : 11 grudnia 2021 (sobota) godzina 17:00 
Wstęp wolny

– Wymagany od nas wysiłek jest nieustanny i trwa całe życie. Stawiamy sobie wyzwania – mówi Jan Pogány. – Poszukujemy słowa, którego użycie ujawniłoby prawdziwą rolę człowieka. Słowa, które pozwoli nam odzyskać świadomość swojej głębokiej, świetlistej natury, dostrzeżenie zagubionego zasobu wiedzy, doświadczenia, odkrycie siebie i swojego prawdziwego usposobienia. Koncepcja odnalezienia „zagubionego słowa” ze wszystkimi jej magicznymi następstwami, tezami o losach pośmiertnych człowieka oraz celu i przeznaczeniu świata, pomoże nam odkryć złoża głębokich pragnień. Zasadniczy wątek w moim malarstwie wynika z wielkiego entuzjazmu do życia. Przyjemność przekazywania znaków, zagubionych myśli, podbojów i porażek. Moje prace inspirowane są krajobrazami, światłem, kolorem, pięknem natury poprzez unikalne przedstawienie jej pojedynczego momentu. Faktura i jej związek ze światłem oraz jej głębia i kontrast, który tworzy, podkreśla nieuchwytną, zagubioną, tajemniczą jakość.”

Jan Pogány studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium w klasie malarstwa prof. Gerharda Merza. Wcześniej ukończył edukację muzyczną jako dyrygent i wiolonczelista w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium. Już jako dziecko przejawiał duże zainteresowanie malarstwem i brał udział w ogólnopolskich konkursach , gdzie wygrywał czołowe nagrody. Początkowo kształcił się pod kierunkiem starszej siostry, która ukończyła Akademię Sztuk Pięknych i obecnie jest międzynarodowej rangi malarką. Artysta zajmuje się głównie malarstwem olejnym, jego obrazy były wystawiane zarówno na wystawach zbiorowych, jak i indywidualnych, m.in. w Galerii Seywald w Salzburgu ( Austria ), wielokrotnie w Niemczech m.in. w Galerii Urzędu Powiatowego Kronach, Centrum Kultury Gasteig w Monachium oraz w Galerii Miejskiej w Bayreuth, a także w Polsce m.in. w Galerii Biblioteki Miejskiej we Wrocławiu . Jako dyrygent Jan Pogany występował w znanych salach koncertowych i na stałe współpracuje z wieloma prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi w wielu krajach oraz otrzymał wiele międzynarodowych nagród za swoje kompozycje muzyczne.

Wrocławskiej publiczności znany jest szczególnie z corocznego Brahms Festiwalu oraz tradycyjnej już Międzynarodowej Gali Sylwestrowej w Auli Leopoldina. Zajmuje się głównie malarstwem olejnym, jego malarstwo, podobnie jak muzyka, to delikatne współbrzmienie barw z nutą melancholii. Często powraca do tematów charakterystycznych dla jego malarstwa i stara się w bardziej wyrazisty sposób przedstawić problemy trwania i przemijania oraz relacje z pozamaterialną, pozazmysłową rzeczywistością, nie zapominając przy tym o wartościach czysto malarskich, dla których kolor i światło zawsze będą miały największe znaczenie.

TERMINY:
06.12.2021 - 31.01.2022