1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
08.2022
01
STY
“Z podszeptu muz” spotkanie literacko-muzyczne

27.06.2015 r. godz. 19.00 wstęp wolny

Cykl spotkań w Klubie Pod Kolumnami dedykowany miłośnikom literatury i muzyki nosi tytuł Z PODSZEPTU MUZ. Po raz trzeci różnorodnymi inspiracjami podzielił się ze słuchaczami Bogusław Bednarek słowem i Martin Złotnicki dźwiękiem.
Rezultat patronatu specjalnej muzy nad oboma Panami, pod tytułem ” Tańcowała ryba z rakiem, a pietruszka z pasternakiem – o tańcach w literaturze “, zaprezentowany został w sobotę, 27 czerwca 2015 roku, o godzinie 19:00.

Tanecznym charakterem cechuje się wiele zjawisk w naturze jak taniec kropli deszczu, czy skomplikowane tańce godowe zwierząt. O wysokiej randze tańca w kulturze świadczy patronująca mu już w starożytności muza Terpsychora. Ta fascynacja tańcem sprawiała, iż mniej czy bardziej dziwne pląsy usiłowano przedstawić w malarstwie i rzeźbie, sugestywnie opisywano na kartach rozlicznych ksiąg, zaś kompozytorzy mieli ambicje wprawić w ruch nogi słuchaczy. Dlatego też na naszym spotkaniu poświęconym motywowi tańca Panowie podzielą się zadaniami – wyrafinowany mówca i erudyta poruszy umysły słuchaczy natomiast subtelny muzyk będzie starał się poruszyć również ich ciała.

dr hab. Bogusław Bednarek
to legenda wrocławskiej polonistyki.
Znany jest w całej Polsce ze znakomitego programu telewizyjnego „Labirynty Kultury” emitowanego w latach 90, którego jest współtwórcą i głównym aktorem.
Oryginalny wizerunek jegomościa w kapeluszu, w prochowcu, z cygaretką – ciepło kojarzy się wrocławskim bywalcom kawiarni literackich.
Bogusław Bednarek jest autorem książki „Epos europejski” oraz rozlicznych, kuriozalnych tekstów m.in. Literackie obrazy tortur, O profanacji ludzkich zwłok i grobów, Przyczynek do sympozjologii, O szkodliwości “Kaczki – dziwaczki”,
Węże, kolubryny, bazyliszki, kartany, Dziwne biblioteki, księgi i książki.

Martin Złotnicki

Świetny muzyk i kompozytor Martin Złotnicki jest absolwentem wrocławskiej Akademii
Muzycznej, gitarzystą klasycznym oraz flamenco, który uczył się u hiszpańskich gitarzystów Rubena Parejo i Juana de Pilar w Walencji.
Poza Polską koncertuje również w Hiszpanii, Portugalii, Francji i Niemczech.
Talent kompozytorski młodego muzyka o ujmującej urodzie cechuje wirtuozeria techniczna ujawniająca wszechstronny potencjał gitary klasycznej połączona z kapryśną fantazją melodyczną i nadzwyczajną giętkością kształtowania frazy muzycznej.

Profuzja słowa i dźwięku w czerwcowej gawędzie o dziwnych tańcach opisanych w literaturze, z pewnością będzie wykwintną ucztą dla miłośników elitarnej sztuki.

TERMINY:
01.01.2015