1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
09.2022
23
KWI
“Z podszeptu muz” – cykl literacko-muzyczny
wstęp wolny
19:00

Któż nie zna wersów Boya, które już od ponad stu lat wzbogacają język potoczny celnymi sformułowaniami odnoszącymi się do niepokojących symptomów wieku dojrzewania, zawiłości romansowych czy drobnomieszczańskich konwenansów? W szczególności kpi sobie Żeleński niemiłosiernie z ubóstwa ducha filistrów. Jednak największym walorem “Słówek” jest, zgodnie z tytułem, mistrzowskie operowanie słowem. Boy żongluje wyrazami pospolitymi i finezyjnymi budując wyborny komizm i wysoce komunikatywny oraz plastyczny przekaz. “Słówka” nie tylko skrzą się dowcipem czy ekscytują frywolnością ale przede wszystkim demonstrują szampański potencjał klarownego języka. Z podobnym talentem w zakresie oracji mieli okazję zetknąć się odbiorcy słów o “Słówkach” Bogusława Bednarka, na dwunastym spotkaniu cyklu “Z podszeptu muz”.
Prelegentowi, jak zwykle bez słów, celnymi dźwiękami gitary sekundował niezawodny Martin Złotnicki.

Bogusław Bednarek to żywa legenda Wrocławia.
Jest wykładowcą uniwersyteckim, autorem dzieła „Epos europejski” i rozlicznych tekstów ze skłonnością do kuriozów jak: “Literackie obrazy tortur”, “O profanacji ludzkich zwłok i grobów”, “Przyczynek do sympozjologii”, O szkodliwości “Kaczki-dziwaczki”, “Węże, kolubryny, bazyliszki, kartany”, “Dziwne biblioteki, księgi i książki”.
Stylowy wizerunek jegomościa w kapeluszu, w prochowcu, z cygaretką – ciepło kojarzy się też bywalcom wszelkich spotkań literackich.
Sławę zawdzięcza przede wszystkim znakomitemu programowi telewizyjnemu z lat 90 „Labirynty Kultury”, którego jest współtwórcą i głównym aktorem.

Martin Złotnicki zalicza się do najznamienitszych gitarzystów klasycznych oraz flamenco.
Absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej doskonalił kunszt pod okiem hiszpańskich gitarzystów w Walencji.
Poza Polską koncertuje również w Hiszpanii, Portugalii, Francji i Niemczech.
Talent, nieodmiennie odzianego w czerń, muzyka a również kompozytora cechuje wirtuozeria ujawniająca wszechstronny potencjał gitary klasycznej,
połączona z kapryśną fantazją rytmiczno-melodyczną i finezyjną giętkością dynamicznego kształtowania frazy muzycznej.

TERMINY:
23.04.2017
Godzina: 19:00