1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
09.2022
25
LIS
-
20
GRU
Wystawa prac Marii Kociumbas
wstęp wolny

Klub Pod Kolumnami zaprasza na wystawę obrazów Marii Kociumbas, które powstały podczas rocznego cyklu spotkań z prof. Bogusławem Bednarkiem z cyklu “100ropolska scheda” z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas każdego z 12 spotkań na żywo powstawał obraz – wystawa będzie podsumowaniem całego cyklu.

Wystawa: 25.11 – 20.12.2019

Wernisaż: 1.12.2019 godz. 18:00

Aukcja: 1.12.2019 godz. 19:00

O projekcie

Od poniedziałku, 25 listopada zobaczyć będzie można Pod kolumnami dwanaście kreacji Marii Kociumbas powstających każdorazowo na wielkoformatowym płótnie, alla prima, w technice akrylu. Obrazy są współczesnym i osobistym komentarzem tej fascynującej artystki, rodem z Kłodzka, a od 1996 roku nieprzerwanie aktywnej we Wrocławiu, do dwunastu opowieści na temat literatury staropolskiej wygłoszonych przez dr hab. Bogusława Bednarka w okresie od listopada 2018 do października 2019 roku.
W czasie dwugodzinnych oracji wybitnego znawcy literatury, w comiesięcznym cyklu spotkań,  Maria Kociumbas dyscyplinowała swój warsztat malarski w taki sposób, aby zwięźle, a zarazem czytelnie i atrakcyjnie pod względem wizualnym,  na oczach publiczności, w czasie ograniczonym trwaniem wykładu, tworzyć wielkoformatowe obrazy. Uczestnicy rocznego cyklu 100ropolskiej schedy mieli zatem wyjątkową, bo rzadką okazję oglądać  tworzony “na gorąco”, na scenie, komentarz malarski do symultanicznie rozbrzmiewającego opowiadania, a także poznać i obserwować sam proces kreacji obrazu, zazwyczaj przed widzem skrzętnie ukrywany i pozostający sekretem artysty.
Dzięki odwadze i talentowi Marii Kociumbas powstały obrazy na pamiątkę  stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości dokumentujące dwanaście odcinków 100polskiej schedy od Galla Anonima, przez Biernata z Lublina, Reja, Kochanowskiego, Sępa Sarzyńskiego, Skargę, Kochowskiego, a na Potockim i Twardowskim kończąc. Opisywany piękną polszczyzną, niezwykle sugestywnie przez Bogusława Bednarka świat naszych słowiańskich herosów, polskich mistrzów pióra i gatunków literackich staropolszczyzny zatrzymany został przez Marię Kociumbas na obrazach w spontanicznym, rodem z happeningu, procesie kreacji. Nie bez znaczenia jest przy tym fakt wielkich zdolności inscenizacyjnych i improwizacyjnych artystki, która bardzo często w ramach swoich wystaw indywidualnych i plenerowych realizuje życiowe pasje łącząc malarstwo, fotografikę, rzeźbę, muzykę i taniec. Podczas dwunastu spotkań Pod kolumnami Maria Kociumbas nie tylko jako malarka, ale również inscenizatorka i aktorka stworzyła zawsze adekwatną, konweniującą z tematem wykładu oratora i jakże pociągającą wizualnie i często frapującą przestrzeń sceniczną. Dzięki tym umiejętnościom potrafiła ona za każdym razem uwieść i oczarować publiczność klubu Pod kolumnami czego dowodem była świetna frekwencja.
Hermetyczny, gdyż mało znany, bo niepropagowany u progu XXI wieku świat staropolskiej literatury i kultury został jednak z sukcesem za sprawą działań artystycznych spopularyzowany w najlepszym tego słowa znaczeniu. Widzowie 100ropolskiej schedy przenoszeni siłą kreacji wykonawców w barwny świat polskiej literatury doby średniowiecza, renesansu i baroku, poznali dogłębnie jej tajniki i liczne walory nie na „suchy”, akademicki sposób, ale przez pryzmat talentu i oczami współczesnego twórcy.

Aukcja obrazów Marii Kociumbas na recz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

Ów plastyczny zapis atmosfery wykładów Bogusława Bednarka i zarazem pamiątki cyklu 100ropolska scheda, będzie można zakupić na aukcji zorganizowanej na rzecz chorych dzieci pozostających pod opieką Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci 1 grudnia 2019 r. Tego dnia, w niedzielę, przed dniem Św. Mikołaja i w miesiącu kojarzonym z Bożym Narodzeniem, w klubie Pod Kolumnami, o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż prezentowanych od 25 listopada prac Marii Kociumbas.
Podsumowanie rocznego cyklu, prezentację dwunastu obrazów i ich sprzedaż w ramach aukcji poprowadzą wykonawcy 100ropolskiej schedy: Maria Kociumbas i Bogusław Bednarek.Wszystkie pieniądze zebrane ze sprzedaży obrazów zostaną spożytkowane na rzecz chorych dzieci pozostających pod opieką Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, których przedstawicieli darczyńcy i wszyscy zainteresowani poznają w dniu wernisażu, 1 grudnia 2019 r., o godzinie 19:00, w klubie Pod kolumnami na Placu Św. Macieja 21 we Wrocławiu.

Wernisaż podsumowujący cykl 100ropolskiej schedy i sprzedaż obrazów w ramach zorganizowanej aukcji na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, które poprowadzi Bogusław Bednarek i Maria Kociumbas, odbędzie się 1 grudnia 2019 r. o godzinie 18 00 w Klubie Pod Kolumnami.

Zapraszamy także na stronę aukcji, gdzie mogą Państwo obejrzeć wystawiane obrazy.

TERMINY:
25.11.2019 - 20.12.2019