1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
10.2022
01
STY
Wystawa Pauliny Holskiej Through breath and motion… to a painting

AULINA HOLSKA (PAULA DREEM) – artystka łącząca w swojej pracy sztuki Wschodu i Zachodu, sztuki obrazu i ciała, sztuki piękne i te służące zdrowiu. Instruktorka Qigongu i Kung Fu, adeptka Tradycyjnej Chińskiej Medycyny i masażu Tui Na, a także kaligrafii chińskiej. Biolog z wykształcenia, grafik, fotograf i podróżnik z zamiłowania. Pracuje z tańcem, ruchem intuicyjnym, dźwiękiem i teatrem ciała. Prowadzi regularne zajęcia i warsztaty ruchowe oparte na autorskiej metodzie Fenghuagong, ucząc „tańca 7 zwierząt”.
Więcej informacji
www.fenghuagong.wordpress.com
Artystka pisze o sobie:
“PAULA DREEM. KIM JESTEM?
Artystka? Podróżniczka? Tancerka? Marzycielka? … Wrażliwa kobieta, pełna pasji, uczuć, barw i emocji? Moje ciało i tkanki uszyte są z obrazów i ruchów, kształtów i kolorów, dźwięków i brzmień, rytmów i cisz. Moje sny i marzenia są namacalne i żywe jak chmury odbite w falującej tafli jeziora. Pracuję z ruchem, głosem i obrazem intuicyjnym. Ufam szeptom intuicji. Idę, pełznę lub biegnę ścieżką usłaną pasjami.
W mojej pracy wykorzystuję wszechstronne doświadczenia, łączę wiele dyscyplin: techniki oddechowe qigong i kung fu, taniec i ruch ekspresyjny, świadomy ruch intuicyjny i głos, których źródło to struktura ciała i oddech.
Qigong. Taniec. Teatr. Szukam i odkrywam. Tropię połączenia i zależności ciało – duch – sztuka, którą tworzymy. Odkrywam możliwości ciała. Pracuję z ludźmi i z sobą samą. By znajdować nowe źródła inspiracji i wewnętrzną kreatywność, taką z krwi i kości. By wyrażać. By leczyć. By wzmacniać, odświeżać, odżywiać nasze ciało i umysł.

GDY POPRZEZ CZERŃ I BIEL… PŁYNĄ KOLORY.
Ścieżka wyobraźni. Ścieżka pisana tuszem. Biała kartka papieru. Nie wiem co się zdarzy. Zaczynam. Wyłaniają się kształty. Zaskakują mnie. A moja ręka – po prostu wie, którędy prowadzić czarne linie. Powstają… stworzenia i stwory. Z ornamentów. Z kombinacji zawijasów i fal. Ich ciała są lekkie. Zdają się zmieniać i przekształcać z każdym nowym spojrzeniem. Zatem… spójrz. Co teraz widzisz?
Oryginalne obrazy: czarny tusz na papierze, piórko chińskie; wymiary rysunków: A4

KOLOROWE OBRAZY – EKSPLOZJA BARW
Pierwszy był oddech. Potem dźwięk i ruch. W moim ciele. W mojej duszy. Powstał rejestr obrazów pierwotnie ukrytych w tkankach, zmysłach, myślach i emocjach. Zapis tych kolorów, które żyją wewnątrz nas. ‘Posłuchać ciała, nie determinować formy i kształtu – dać się zaskoczyć.’ Te myśli były u podstaw pracy. Oraz pytanie: ‘Jak zintegrować “wewnętrzną paletę” z “zewnętrzną ekspresją” poprzez taniec i barwną plamę?’
Kolorowa seria obrazów jest jednym wielkim kolażem: wszystkie prace stanowią część akrylowego obrazu na ścianie mojego “Studia Zwierzyniec” (Kraków). Obraz pokazuje efekty takiej pracy z głosem i ruchem intuicyjnym, która prowadzi do wizualnej twórczości. Potrzeba ekspresji i niepowtarzalne impulsy przekształcane są w ruch, kształt i kolor. Ma to zarówno artystyczne, jak i terapeutyczne znaczenie.
Oryginalne obrazy: akryl na ścianie, wymiary całego obrazu: 233×413 cm.

TERMINY:
01.01.2013