1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
08.2022
01
STY
Wystawa “Nadorzańska Fabryka Artystyczna”

Wystawa jest efektem pracy dzieci, młodzieży oraz seniorów zamieszkujących wrocławskie Nadodrze. Dzięki współpracy z artystami pracowali oni nad stworzeniem nietuzinkowych dzieł – filmów, zdjęć, rysunku. Prace powstałe podczas tych zajęć wpisują się w nurt community arts, który stał się inspiracją do realizowania projektów. Przewodnią ideą wyżej wspomnianego nurtu jest wspieranie twórczości każdej jednostki, ułatwienie i rozszerzenie dostępu do sztuki. Ponadto poprzez współpracę artystów ze społecznością lokalną rozwiązuje on problemy uważane przez nią za istotne oraz wzmacnia najważniejsze elementy tworzące tożsamość danej wspólnoty.
Warsztaty dały uczestnikom szansę na zetknięcie się ze sztuką w sposób bezpośredni. Działania twórcze pozwoliły rozwinąć skrzydła uczestnikom zajęć, zaszczepiły w nich pasje i umożliwiły ich rozwój. Pracując wraz z artystami sami mogli stać się nimi i stworzyć twórczą wspólnotę.
W ramach NFA realizowane były dwa projekty “eMgrafia” i ” Komiksowo”.

eMgrafia – interdyscplinary, międzyśrodowiskowy i międzypokoleniowy projekt w ramach którego dzieci i seniorzy z Nadodrza mieli okazję uczestniczyć w działaniach edukacyjno – animacyjnych takich jak warsztaty filmowe i fotograficzne.
Komiksowo – to projekt skierowany do dzieci i młodzieży z wrocławskiego Nadodrza łączący w sobie elementy edukacji kulturalnej, kreatywnej twórczości i zabawy. W ramach projektu prowadzone były warsztaty edukacyjno-animacyjne dotyczące kreatywnego myślenia, gier słownych, zabawy słowem, pisarskie i graficzne. Uczestnicy docelowo stworzyli swój własny komiks, będący odzwierciedleniem ich codziennego życia.
Zajęcia warsztatowe komiksu odbywały się w naszym klubie w okresie marzec-maj 2013 r.

eMgrafia – film i fotografia
Efektem pracy seniorów i młodzieży z wrocławskiego Nadodrza są filmy, które zaprezentowane zostaną podczas wernisażu wystawy , będą to “Zielone drzwi”, “Po turystycznych szlakach”, “Wodzirej”.

Z kolei wystawa zdjęć to efekt pracy seniorów i młodzieży podczas warsztatów fotografii ulicznej. Fotografia uliczna jest reportażem, pozwalającym uchwycić czyste, indywidualne, intuicyjne spojrzenie na dany przedmiot bądź sytuację. Z kamerą w ręku i głową pełną pomysłów seniorzy i młodzież z wrocławskiego Nadodrza mieli okazję pokazać swoje spojrzenie na hasła “Miasto, Masa, Maszyna”.
Zaprezentowane zostaną prace w tematach “Spacer”, “Anioły”, “Prace dla miasta”, “Lunapark”, “Zabawa nad wodą”, “Ręce, które czynią piękno”, i inne.

Komiksowo
Na wystawie można obejrzeć komiksy , których pomysłodawcami i wykonawcami są dzieci z wrocławskiego Nadodrza. Pod czujnym okiem animatorów przelały na papier swoje marzenia i przedstawiły spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Mając do dyspozycji papier, nożyczki i kredki narysowały swój świat. Forma komiksu pozwoliła na połączenie rozwoju na dwóch poziomach: plastycznym i literackim.
Oglądając wystawę, do czego zachęcamy, będzie można na własne oczy przekonać się o kreatywności i potencjale tkwiącym w mieszkańcach Nadodrza.
W trakcie wernisażu odbędzie się dyskusja na temat community arts z twórcami prac.

Organizator: Stowarzyszenie Trampolina.

Projekty dofinansowane zostały przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Wrocław.
Zapraszamy

TERMINY:
01.01.2014