1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
09.2022
01
STY
wystawa fotografii Michała Shumi Szumińskiego

“Jeśli zatrzymasz się na chwilę i zerkniesz wokół, zobaczysz ludzi z głowami spuszczonymi do ziemi.
Jeśli przyjmiesz zaproszenie tych, którzy wciąż mimo swojej trudnej przygody na tym padole, patrzą wysoko w niebo, zrozumiesz, że ich uśmiech jest duszą o jakiej zapomniał świat. Szaleństwem, które chroni od większego zła, niż oni sami mogą dokonać swoją bezbronnością.
Jeśli staniesz w tłumie, zdziwisz się jak wielu szalonych bohaterów obecnych jest blisko Ciebie i mieszka w każdym z nas. Szaleństwo codzienności, to wolność o jakiej zapomnieliśmy. Beztroska, to zatracenie się w cudownym umyśle dziecięcej fascynacji. Ale, jest tam też wiele strachu – strachu, który ukrywa się pod uśmiechem ukrytej duszy, niezrozumienia
i brakiem tolerancji.

Pojechałem szukać iskierki expresji, w pozornie banalnej codzienności życia – a wyszedłem z pochodnią.
Chciałem zrobić zdjęcia i polować, na nieskrępowane emocje, ale najpierw musiałem odłożyć mój plan i realizacje, bo ważniejsza była wspólnie wypita kawa i rozmowa. Prawdziwość, rozpoczęła się z chwilą, gdy zostałem przyjęty do kręgu zaufania – a moją przepustką był uśmiech. Poznajcie tych, którzy potrafią bez żalu cieszyć się każdą chwilą – bohaterów równoległego świata. Mojego też.

Michał Shumi Szumiński – rocznik 1976, absolwent PLSP i ASP we Wrocławiu, chyba trochę “pan fotograf” i chyba z pasji i wewnętrznej potrzeby – szukam reporterskich wyzwań. Właściwy cel fotografii? społecznie zaangażowana, emocjonalnie i wizualnie zatrzymująca chwile oraz każdy inny dobry powód by pokazać to co warte uwagi. Lubię też ładne rzeczy.
Ale poszukiwanie niekoniecznie „ładnych i łatwych” tematów, daje więcej. A Artystą? mówię że: bywam, ale tylko czasem, kiedy już nie muszę być tylko szarym człowiekiem. O ile to ważne, to dokonałem: kilku wystaw zbiorowych i indywidualnych też :).

Wciąż, pozostając w oczekiwaniu nowej, wartej opowiedzenia fotograficznej historii …. ”

Michał Shumi Szumiński

fotografie powstały podczas warsztatów terapii zajęciowej Caritasu w Dobroszycach.

 

TERMINY:
01.01.2013