wernisaż 5.11.2012.
Elżbieta Wodała wrocławianka, z zawodu bankowiec, od 2004 roku tworzy kompozycje wyklejane z zasuszonych roślin, włączając się w nurt ”liściaków” Czesława Rodziewicza i stopniowo osiągając własny, rozpoznawalny styl.
Oryginały liściaków przetwarza na rodzaj artystycznej grafiki cyfrowej, którą określa mianem
florotypii.
Swój dorobek liściakowy – około 190 prac – zaprezentowała dotychczas na 32 wystawach indywidualnych we Wrocławiu – m.in. na Uniwersytecie Przyrodniczym – oraz w Kłodzku, Oławie, Twardogórze, Obornikach Śląskich, Trzebnicy.
Wzięła ponadto udział w blisko 20 spotkaniach z publicznością, w tym w warsztatach, w trakcie których uczestnicy wykonali własne liściaki.
Część prac można obejrzeć w internecie: elzbieta-wodala.jalbum.net, gdzie podzielone zostały na cykle tematyczne, a także pokazane są ich powiększone fragmenty.
Jej kompozycje stały się inspiracją do powstania kilkunastu wierszy wrocławskich poetek.
W 2010 r. w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Aneks Twórczości Artystycznej” w Namysłowie zajęła I miejsce w kategorii rękodzieła artystycznego.
W 2011r. zilustrowała tomik poezji haiku Aleksandry Zamorskiej pt. „Pięć Pór Roku”.
Od Autorki:
Przy tworzeniu postaci staram się osiągnąć zarówno ich wyraz plastyczny, o którym decyduje wybór i odpowiednie połączenie pobudzających wyobraźnię, intrygujących i wyrafinowanych roślin, jak też pokazać ich nastroje, emocje, uczucia i w ten sposób – ożywić.
Nastrój postaci podkreślam jej strojem, ruchem, wyrazem twarzy, rekwizytami, a także rodzajem przestrzeni, w której ją umieszczam.
W portretach stan ducha wyraża mimika, pochylenie głowy, ruch włosów, spojrzenie…
Każda z postaci ma własną, przeżywaną wewnętrznie tajemnicę.
Odkrywanie tych sekretów zajmuje mi czasem wiele godzin.
Wenecki Arlekin
Wtajemniczona
Arlekinada