1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
10.2022
01 - 31
LIP
Wystawa FLOROTYPIE

Florotypia – takim mianem określa autorka wystawy rodzaj grafiki artystycznej wykonanej na bazie kolażu roślinnego – obrazu wyklejonego z zasuszonych części roślin.
Autorka prac Elżbieta Wodała urodziła się i mieszka we Wrocławiu. Jest absolwentką Politechniki Wrocławskiej.
Tak pisze o tworzeniu swoich obrazów:

“W twórczości towarzyszy mi Natura, z której bogatego skarbca – prowokowana i ciągle na nowo zaskakiwana jej rozlicznymi wdziękami – korzystam.
Pod wpływem fascynacji pięknem przyrody powstają postacie i pejzaże wyklejane z zasuszonych liści, płatków kwiatów, traw i innych części roślin. Inspirację czerpię z różnorodności kostiumów teatralnych, przedstawień baletowych, wielobarwności świata mody a także z wybranych kierunków plastycznych, w tym najbardziej z secesji.
Są o ne wyklejone z przebogatej różnorodności tworzywa, a więc z dużych liści np. kapusty, sałaty fryzowanej, dzikiego wina lub innych liści “pomalowanych” w parkach i ogrodach przez jesień, a także utkane z drobnych listków i kwiatków, pojedynczych płatków, z pędów winorośli i pachnącego groszku oraz wijących się korzonków, łodyg i gałązek, a potem “posypane” zasuszonymi owocami czarnego bzu, pestkami papryki i innymi dekoracyjnymi drobinkami danymi przez naturę…
Pierwszym momentem rozpoczynającym nową kompozycję jest zawsze zachwyt nad niezwykłą urodą jakiegoś liścia, płatka, fantazyjnie splecionych pędów lub korzonków, wszelkich ziarenek i innych frapujących części roślin. Faktura, kształt i kolor pojedynczego lub kilku ułożonych obok siebie inspirujących elementów powodują skojarzenia, które są początkiem pomysłu, tematu i konwencji plastycznej obrazu. Potem cierpliwie przeglądam moje zbiory liści i płatków i dobieram je zgodnie z wymyśloną konwencją. Odrzucam to, co zbędne, aby efekt końcowy był czytelny i nic nie wprowadzało dysonansu. Ułożony obraz jest modyfikowany i czeka na moją akceptację do czasu, gdy czuję tę pewność i radość, że dokładnie oddaje to, co było zamyślone.”

TERMINY:
01.07.2010 - 31.07.2010