1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
06.2022
22
KWI
Superkoncert Gitarowy

Zespół „Jacaras” powstał w 2009 roku. Wg Diccionario de autoridades słowo “Jacaras” oznaczało grupę zuchwałych młodzieńców, która śpiewając i hałasując, przemierzała nocą ulice miasta. Zespół tworzą studenci i absolwenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Kierownikiem zespołu jest prof. Piotr Zaleski, prowadzący w Akademii klasę gitary. Zespół wykonuje tańce Hiszpanii okresu baroku, znajdujące się w XVII i XVIII-wiecznych tabulaturach gitarzystów hiszpańskich, opracowane na współczesne instrumentarium. Niektóre z tych tańców odegrały znaczącą rolę w historii muzyki i są znanymi do dzisiaj formami, jak tarantela, fandango
czy wariacyjnie opracowywana przez stulecia folia. Inne przetrwały w społecznościach lokalnych (canario), wiele zaś popadło w zupełne zapomnienie (mariona, cumbee). Wspólną cechą wszystkich tańców jest ciekawa, różnorodna rytmika, która później legła u podstaw tworzącego się w XIX w. w Hiszpanii stylu, znanego dziś powszechnie jako flamenco. Rytm
podkreślany był nie tylko użyciem kastanietów, tamburyna, ale specyficznymi uderzeniami w struny gitary (rasgueado), a nawet w pudło rezonansowe. Tańce improwizowano, dokonując szeregu przekształceń – wariacji, jak było to w zwyczaju gitarzystów – pierwsze znane dziś z publikacji wariacje muzyczne to gitarowe Diferencias Luysa de Narvaeza z 1538 roku. W tańcach mieszają się wpływy kultury hiszpańskiej, indyjskiej i afrykańskiej.
Skład zespołu:
Piotr Zaleski – timple, Fabiana Raban – inst. perkusyjne, Łukasz Figiel – gitara basowa,
Mateusz Ławniczak, Łukasz Oleszek, Martin Złotnicki –gitary.
www.jacaras.pl

Anna Pietrzak – gitarzystka oraz pedagog. Laureatka kilkunastu nagród zdobytych w solowych i kameralnych konkursach gitarowych odbywających się m.in. w Austrii, Grecji, Rumuni, Polsce. Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury oraz Samorządu Miasta Wrocławia.
Ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie gitary st. wykł. Marka Zielińskiego i prof. Piotra Zaleskiego oraz Konserwatorium Muzyczne w Pireus/Grecja w klasie gitary Costasa Cotsiolisa.
Wydała trzy płyty, które otrzymały pozytywne recenzje w fachowej prasie muzycznej. Solową „La Catedral – XX century guitar music” , „GITANA Electric – eclectic” z udziałem znakomitych polskich i zagranicznych muzyków jazzowych oraz „Farewell” w duecie z bratem Łukaszem.
Koncertuje solo oraz w różnorodnych zespołach kameralnych w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Czechach, Estonii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii, na Węgrzech i Słowacji. Jest wykładowcą kursów gitarowych oraz jurorem konkursów instrumentalnych.
Od 2000 r. prowadzi klasę gitary w PSM I st. im Fryderyka Chopina w Oleśnicy. Od 2008 r. pracuje w PSM II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. Jej uczniowie są laureatami licznych nagród zdobytych w krajowych i międzynarodowych konkursach gitarowych, stypendystami Centrum Edukacji Artystycznej oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

www.annapietrzak.com

TERMINY:
22.04.2012