1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
10.2022
06
LIS
Spotkanie autorskie: Krzysztof Czaja – “Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza…”
bezpłatne
18:00

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z  Krzysztofem Czają połączone z promocją jego książki pt. „Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza…”. Rozmowę z pisarzem poprowadzi Joanna Tomaszek. Po spotkaniu można będzie kupić książkę z autografem autora.

Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej 6 listopada 2021 o godzinie 18:00

Wstęp wolny.

„Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza…”– to powieść o dzieciach Wrocławia urodzonych po wojnie, w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, w mieście „twierdzy”, dawnym „Festung Breslau” oraz ich rodzicach przybyłych ze Lwowa, Wileńszczyzny, z „Kresów” i Małopolski. To „Saga rodzinna” wpisana w koloryt poniemieckich kamienic oraz starych podwórek z nieodłącznym trzepakiem, której akcja rozgrywa się w jednej z podówczas najbardziej niebezpiecznych dzielnic tego miasta, zwanej drugim „trójkątem bermudzkim”.
To historia rodzinna pierwszoplanowej bohaterki powieści Marianny, jej przedwcześnie zmarłego męża , Jana, ich dzieci, a także kolegów z tej samej „parafii”, sąsiadów z kamienicy, krewnych i przyjaciół, robotników pobliskiej ciepłowni, gazowni, zajezdni tramwajowej, ojców i matek, a także ludzi z tzw. „marginesu społecznego”.
To wreszcie historia trudnego życia nowych mieszkańców miasta, ich nadziei i rozczarowań, ale także barwnego dzieciństwa, okresu dojrzewania i wchodzenia w dorosłość kumpli „ z boiska”, „muszkieterów”, uczniów pobliskiej podstawówki z łobuzerską fantazją i skłonnością do „draki”.
Jednym słowem literacka próba „rewitalizacji pamięci” świata , którego już nie ma….

Powieść została opatrzona posłowiem autorstwa prof. Doroty Heck z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Książkę opublikowało wrocławskie Wydawnictwo „ATUT”.  Jest dostępna dla Czytelników od maja br. w dwóch wrocławskich księgarniach: „Pod Arkadami” (ul. Świdnicka) oraz „Tajne Komplety” (Przejście garncarskie) oraz w sprzedaży internetowej na stronie Wydawnictwa ATUT.

Krzysztof Czaja (ur. 1957) jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Dzieciństwo i młodość spędził na ulicach i podwórkach Nadodrza, drugiego wrocławskiego „trójkąta bermudzkiego”, któremu poświęcił swoją najnowszą książkę.
Pasjonuje się epokami średniowiecza i baroku, poezją Cypriana Kamila Norwida, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, prozą Wiesława Myśliwskiego oraz kosmologicznymi teoriami Stephena Hawkinga. Jako pisarz zadebiutował w roku 2014, wydając tomik „Wędrowiec”.

Jak mówi o sobie sam autor: „W życiu kieruję się trzema maksymami:

  • Wszystko, co robisz, rób wdzięcznie
  • Chaos wita w Tobie łotra i świętego
  • Można w życiu i mieć, i być”

Polecamy obejrzenie wywiadu w TV ECHO  przeprowadzonego przez pana Pawła Czumę (wywiad z dnia 12.05.2021), zapoznanie się z wywiadem udzielonym dla „Wrocławskich Faktów” (wywiad – red. Filip Macuda )  oraz wywiad w Radiu Wrocław-Kultura („Raster, osaczeni i muszkieterowie z Nadodrza” – red. Jacek Antczak).

TERMINY:
06.11.2021
Godzina: 18:00