1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
08.2022
08
GRU
Spotkania z kulturą tradycyjną – “Chatka Tańca”
18:30 - 20:30

W każdy piątek w godz. 18:30-20.30
zapraszamy na wieczory taneczne i śpiewacze.
Wstęp wolny.

PROGRAM SPOTKAŃ NA LISTOPAD

3 XI g. 18.00 Warsztaty pieśni dziadowskich i pogrzebowych: prowadzenie Aleksandra Członka
Jesienne Dziady – warsztaty białego śpiewu oraz pieśni pogrzebowych i dziadowskich
Podczas spotkania uczestnicy zostaną wprowadzeni w słowiański świat, pełen guseł i tradycji ludowych. Skupimy się na tradycjach związanych ze Świętem Dziadów oraz Świętem Zmarłych i nauczymy się pieśni pogrzebowych oraz dziadowskich. Zajęcia wprowadzą także do techniki otwartego śpiewu, skupiając się na natężeniu głosu oraz jego przenikliwości.
Dla wszystkich będzie poczęstunek – to, co dawniej jadano podczas Święta Dziadów.
Zajęcia prowadzi Aleksandra Członka, pochodząca z Sandomierza wokalistka i instrumentalistka folkowych projektów muzycznych: Kipikasza oraz Dziadowski Projekt, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2016 z projektem “Pieśni przekazane – pieśni niezapomniane” – www.facebook.com/przekazane
Jest uczennicą wielu Mistrzów muzyki tradycyjnej. Od kilku lat prowadzi badania terenowe na polskich wsiach, dlatego większość z pieśni, które przekazuje podczas warsztatów, pochodzi z jej zbiorów. Od niedawna specjalizuje się w pieśniach obrzędowych. głównie obrzędowości weselnej, zwyczajach i pieśniach związanych z przebiegiem tradycyjnego ludowego wesela, szczególnie lubelskiego oraz lasowiackiego.
Udział: 20zł
Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenie proszę przesyłać na maila: przyspiewka@gmail.com
https://www.facebook.com/events/361982454248900/

17 XI godz. 18.00 2017 Pieśni wschodniego pogranicza poprowadzi Julita Charytoniuk.
Usłyszymy opowieści o Podlasiu i zachowanych do dziś obrzędach. Będziemy się uczyć dwugłosowych pieśni z różnych zakątków Podlasia.
Warsztaty organizuje stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia, organizator dolnośląskiej edycji Szansy na Oskara
Julita Charytoniuk – kulturoznawca, śpiewaczka i etnografka, śpiewa w zespołach “Południce”, “Z lasu” oraz “Pieśni Piękne”.
Zapisy: stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com
Koszt udziału 30 zł.

24 XI g. 18.30 CÉILIDH – potańcówka irlandzka pod kolumnami: Irish Spin
https://cojestgrane.pl/polska/dolnoslaskie/wroclaw/wydarzenie/3r1w/ceilidh-potancowka-irlandzka-pod-kolumnami/jest
Taniec irlandzki to niezwykle dynamiczna forma tańca, która zyskała na popularności w ostatnich latach dzięki show tanecznym takim jak “Lord of the Dance” czy “Riverdance”. Zapraszamy każdego, kto chce poczuć klimat Zielonej Wyspy.
ceilidh to taniec grupowy. W odróżnieniu od nieraz bardzo zaawansowanych technicznie i widowiskowych tańców solowych, tutaj taniec jest przede wszystkim spotkaniem, formą interakcji we wspólnocie. Można się go łatwo nauczyć i od razu sprawia wiele radości. Od innych grupowych tańców tradycyjnych odróżnia go dynamika, przysłowiowa skoczność, właściwa stylowi tanecznemu z Irlandii
Poznamy podstawowe kroki tradycyjnych i nietradycyjnych tańców grupowych. Na zajęcia przynoście wygodny strój niekrępujący ruchów, obuwie z lekką podeszwą, a także wodę do picia.
Taniec poprowadzi Małgorzata Szarycz, certyfikowany instruktor tańca irlandzkiego ze szkoły irish spin
wstęp – 10 zł

O spotkaniach z kulturą tradycyjną:
Europejska ludowa tradycja taneczna jest bardzo bogata. Składają się na nią głównie tańce korowodowe (Bałkany, Bretonia), tańce w parach oraz wiele form pośrednich. W obecnych czasach tańce ludowe przeżywają okres odrodzenia. Czy to w ramach Domów Tańca (Węgry, Polska), czy też w ramach balów folkowych (tradycja Balfolk – głównie w Europie Zachodniej). Najciekawsze formy występują na obrzeżach europejskiego obszaru kulturowego (Szwecja, Irlandia, rejon śródziemnomorski).
Muzyka tradycyjna to taka, jaką grali nasi dziadkowie. Ludowe melodie, ludowe instrumenty, ludowa technika gry.
Wszystko razem współgrało.
Współgrajmy i my.
Większość z nas zna jakieś melodie, ma też jakiś instrument i dysponuje jakąś techniką gry. Spotkajmy się razem w muzyce by odnaleźć i ożywić to co dawne, to co na naszych oczach ginie.
Spotkania odbywają się w ramach cyklu Piątki z kulturą tradycyjną

Piątki z kulturą tradycyjną


Spotkania prowadzi grupa pasjonatów i miłośników kultury ludowej skupionych w “Chatce Tańca”
Zachęcając do uczestnictwa, opisują charakter spotkań:
“Zapraszamy wszystkich, którzy mają pewną dozę słuchu muzycznego (bo w wielogłosie trudniej utrzymać się razem). Tych, którzy umieją śpiewać w tradycyjnym stylu i tych, co chcą się tego nauczyć. Każdy śpiewa jak umie – i na tym się opieramy. Ale chcemy dążyć do odnalezienia autentycznego sposobu śpiewania pieśni.
Będą to więc wokalne jam session w klimatach muzyki tradycyjnej: ukraińskiej, białoruskiej, łemkowskiej…
Mamy przygotowaną listę pieśni i teksty w dużym formacie.
Zachęcamy też do przyjścia z własną pieśnią.
Wschodniosłowiańska muzyka ludowa charakteryzuje się pięknym wielogłosem wykonywanym a capella.
I takich pieśni bedzie najwięcej.
Ale mile widziane będą także skoczne piosenki, które najlepiej brzmią przy akompaniamencie instrumentalnym.
Pieśni śpiewa się głosem otwartym, tzw. białym, jest to inny sposób emisji niż w klasycznej muzyce chóralnej. I inny niż w większości regionów polskiej muzyki ludowej. Również inny niż we współczesnej muzyce rozrywkowej.”

Zapraszamy chętnych do podzielenia się własną pieśnią do przesłania nam tekstu, wydrukujemy go w dużym formacie by każdy mógł śpiewać z nami.
Nasze inspiracje:
-tańce ukraińskie znamy od zespołu “Bożyczi” i “Buttia” z Kijowa, białoruskiego zespołu “Guda”.
-śpiewamy pieśni południowosłowiańskie z warsztatów na Letniej Szkole Muzyki Tradycyjnej Fundacji Muzyka Kresów, zajęć Fundacji Ovo i innych źródeł. Zapraszamy chętnych do podzielenia się swoim ulubionym tańcem z tego obszaru kulturowego.

Pieśni bałkańskie
Pieśni bałkańskie cechuje specyficzna harmonia, rzadka w naszych stronach. Czasem towarzyszą im tańce korowodowe. W najstarszych pieśniach obrzędowych, gdzie pieśń i pląs łączą się w nierozerwalną całość można szukać zapomnianych źródeł wspólnoty.

Pieśni polskie
Polskie pieśni są z reguły jednoŋłosowe, co sprawia, że bywają mało efektowne, ale w dobrym wykonaniu potrafią zapierać dech w piersiach.
Sposób emisji głosu w pieśni zwykle odzwierciedla język, w jakim powstał dany styl śpiewania, dlatego łątwiej się nauczyć śpiewać po polsku.
Śpiewać uczymy się na warsztatach z autentycznymi śpiewakami wiejskimi.

O tańcu:

Tańce wschodniosłowiańskie
Tańczone są w parach i trójkach, głównie do melodii polek/krakowiaków. I te pary chodząc wykonują różne figury, zwykle poruszając się po kole.Tańce bałkańskie
Tańce korowodowe to rodzaj bycia razem, który w północnej Europie został wyparty przez inne formy taneczne. Na Bałkanach zachowały się w całym bogactwie form.
Nie trzeba się troszczyć o znalezienie partnera, gdyż są to tańce w kręgu – tańczą wszyscy razem. Osoba prowadząca taniec pokazuje kroki, więc najczęściej już po kilku minutach można swobodnie tańczyć – nawet jeśli ktoś nie ma w ogóle doświadczenia tanecznego.
Oczywiście nie trzeba przychodzić w parach – taka uroda korowodu.

Tańce polskie
Polskie tańce ludowe i ich pochodne (mazurek, mazurka, polka, krakowiak, polska) znane są na całym świecie, w przynajmniej tej części, która podlegała silnym oddziaływaniom kultury europejskiej od XVIII do XIX w.
W Polsce ich znajomość zanika w wyniku rozpadu monolitu kultury wiejskiej i stopniowym wypieraniu ich przez nowoczesne, globalne formy taneczne.
Obecnie jednak powraca moda na taniec tradycyjny, nie w spektakularnych formach scenicznych, lecz tańczony na zabawach, dla przyjemności.
Można się go uczyć na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata oraz imprezach organizowanych przez stowarzyszenie Dom Tańca w Warszawie.

Główne formy taneczne:
Tańce wirowe: polki, mazurki, kujawiaki…
Tańce wielkoposkie: pisany, siódemka
Zabawy taneczne: Krzyżak, klapok, miotlarz.

Tańce europejskie
W obecnych czasach tańce ludowe przeżywają okres odrodzenia. W czy to w ramach Domów Tańca (Węgry, Polska), czy też w ramach balów folkowych (tradycja Balfolk – gł. W Europie zachodniej). Najciekawsze formy występują na obrzeżach europejskiego obszatu kulturowego (Szwecja, Irlandia, rejon śródzienomorski).
Znamy różnorodne tańce z całej Europy, ale zapraszamy każdego, kto chętnie podzieli się swoimi ulobionymi tańcami z tego obszaru.

TERMINY:
08.12.2017
Godzina: 18:30 - 20:30