1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
08.2022
26
MAJ
-
15
LIP
Rękodzieło artystyczne i tradycyjne Ameryki Łacińskiej – wystawa
wstęp wolny

👍Nie ukończyli szkół artystycznych i wszystko, co jest potrzebne dla ich kreacji pozyskują najczęściej z najbliższego otoczenia. Na ogół mówi się o nich rękodzielnicy, rzemieślnicy czy twórcy ludowi (tradycyjni) 👏, a ich prace określa się jako rękodzieło. Kim są❓ Czy ich praca to rękodzieło, rzemiosło, czy może jest to już sztuka❓ Na te pytania każdy musi sam sobie odpowiedzieć oglądając fotografie zaprezentowane w tej wystawie.
👉 Wystawa „Rękodzieło artystyczne i tradycyjne Ameryki łacińskiej” ukazuje fotografie 17 uczestników z Brazylii, Meksyku i Peru (kolejność alfabetyczna). Są oni bądź autorami zdjęć, obrazujących różnych twórców przy pracy, lub też sami zajmują się kreowaniem różnorakiego rodzaju przedmiotów. Przy tym, widzą oni swoją pracę jako codzienność, a wytworzone przedmioty są dla nich produktami potrzebnymi najczęściej w ich własnym życiu powszednim. Nauczycielami w tej dziedzinie są zazwyczaj ich rodzice lub krewni, przyczyniający się do przetrwania dawnych tradycji.
👉 Na fotografiach możemy przyjrzeć się pracy ludzi wytwarzających ceramikę, tkaniny, odzież, kosze, a nawet cegły błotne do budowy domów oraz trzcinowe łodzie do połowu ryb. Poza użytkiem domowym, część produktów służy sprzedaży na okolicznych bazarach w celu zarobku na utrzymanie rodziny.
👉 Ilość nadesłanych na wystawę zdjęć jest bardzo duża. Spośród tego przebogatego materiału wybraliśmy tylko pewną część, którą tutaj demonstrujemy dla przybliżenia Państwu, odległego, niezwykłego świata Ameryki Łacińskiej.
❗️Zapraszamy do obejrzenia wystawy❗️
✅ 29.05.2021 o godz. 17:00 zapraszamy na wernisaż wystawy na Placu Św. Macieja we Wrocławiu (impreza „na żywo”).
✅ Ponadto już od 26.05.2021 w Klubie pod Kolumnami wystawa będzie dostępna „na żywo” w godzinach otwarcia Klubu (prosimy o sprawdzenie na stronie: http://www.kolumny.art.pl/).
✅ Od 30 maja o godz. 18:00 przewidywane jest udostepnienie wystawy online, obejmującej większość nadesłanych prac. Będzie je można podziwiać na stronie Facebooka Klubu pod Kolumnami. Chętnych do obejrzenia wystawy prosimy o zalogowanie się tam o wskazanej godzinie.
✅ O wszystkich zmianach w programie będziemy na bieżąco informować na stronach Facebooka Klubu pod Kolumnami i Fundacji Mundus.
✅ W przypadku zainteresowania naszymi wydarzeniami odnośnie kultury i tradycji Ameryki Łacińskiej zapraszamy tutaj: https://www.facebook.com/Fundacja.Mundus
👉 Goście wystawy (autorzy zdjęć):
Alva Meneses Ignacio (Archeolog, Lambayeque, Peru)
Carreño Collatupa Raúl (Inżynier Rolnictwa, Cusco, Peru)
Castillo Benitez Daniel Seuart (Archeolog, UNTRM Amazonas, Peru)
Cerna Romero Flor (Peru Costa Travel)
Coelho Edite, Brazylia
Costa Katu (Pracownia Katuchita, Brazylia)
Cruz Juan, Meksyk
Falcón Huayta Victor (Archeolog, Lima, Peru)
Faron-Bartels Renata (Archeolog, Wrocław, Polska)
Fernández Marilú, Meksyk
Gómez Vázquez Josué (Archeolog, CIAM, Chiapas, Meksyk)
Grapiúna Pedro (Pracownia rękodzieła artystycznego, Rio de Janeiro, Brazylia)
Hostnig Rainer (Inżynier Rolnictwa, Cusco, Peru/Austria )
Hollingshead, Ian (Stowarzyszenie Xanvil A.C., Meksyk/Kanada)
Martínez Daniela, Meksyk
Palka Joél (Archeolog, Arizona State University, Meksyk/USA)
Sánchez Fabiola (Organizacja Ekologiczna, Xanvil A.C., Meksyk)
Shipibo Conibo Collective (kolektyw rękodzieła, Pucallpa-Ucayali, Peru)
Sosme Campos Miguel Ángel (Ihkuti/UNAM, m. Meksyk)
👏 Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wystawy za nadesłany materiał graficzny.
👏 Ponadto, pragniemy podziękować Dagmarze Szkudłapskiej (Samba Smile Travel) za pomoc w przygotowaniu wystawy, Ułatwienie kontaktów z twórcami brazylijskimi i tłumaczenia tekstów portugalskich na język polski.
👏 Wyrażamy naszą wdzięczność dla Josuhé Lozada, Joél Palka, Fabiola Sánchez i Miguel Ángel Sosme z Meksyku, za pomoc w nawiązaniu kontaktów z twórcami i badaczami regionu Chiapas.
▶️ Nasz projekt jest realizowany w ramach Programu Mikrogranty NGO i finansowany ze środków Gminy Wrocław, przy współpracy m.in. z Klubem pod Kolumnami i Fundacją Umbrella.

TERMINY:
26.05.2021 - 15.07.2021