1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
08.2022
01
STY
Premiera teledysku do piosenki „Piosenka dla Białej Warszawy”

W ramach nowopowstałej pracowni filmowej w Klubie Pod Kolumnami (wyposażonej między innymi w komplet oświetlenia studyjnego, nowoczesną kamerę oraz aparat fotograficzny, zestaw dźwiękowy i wiele więcej) w lipcu br. (21.07 – 25.07) przeprowadzone zostały warsztaty realizacji teledysku. Powstał teledysk do piosenki „Dla Białej Warszawy” wg tekstu Aharona Zeitlina. Muzykę skomponowali współcześni twórcy Romuald Krieger oraz Jacek Telus, a całość projektu muzycznego nosi nazwę „BALLADA O POLSKICH POETACH ŻYDOWSKICH”.

Sam pomysł zrodził się kilka lat temu w głowie Jacka Telusa będącego od lat w bliskiej przyjaźni ze znamienitą pisarką i poetką Mieczysławą Buczkówną – Jastrun. Kilka lat temu otrzymał od niej w prezencie książkę – białego kruka. Była to „Antologia Poezji Żydowskiej z lat 1868 – 1968” wydana w latach 70-tych w Londynie. Wiersze, pierwotnie pisane w języku jidysz zostały wybrane i przetłumaczone przez Zewa Szepsa. Wyjątkowość tego egzemplarza polega również na tym, że posiada dedykację pana Szepsa dla Mieczysława Jastruna – znakomitego polskiego poety pochodzenia żydowskiego (właściwe nazwisko: Agatstein – jego rodzina była zasymilowana od pokoleń). Podczas lektury antologii uwagę zwraca kilka wątków. Przede wszystkim to, że wiersze napisane są przez autorów – Żydów – ale jednocześnie, w tamtym czasie – Polaków – obywateli polskich. Większość z nich zginęła podczas zagłady ale część utworów ocalała cudem, jak np. dzieła Izaaka Kancenelsona wykopane po wojnie z ziemi w postaci rękopisów ukrytych w butelkach. Albo utwory Władysława Szlengela odnalezione przypadkowo w remontowanym stole… Uderzające jest również to, iż część wierszy mówi o miłości do Polski, Polski jako Ojczyzny, Ukochanej Ziemi. Wzruszające fragmenty mówią o przywiązaniu do polskiej kultury, tradycji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kiedyś tu, między nami żyli i tworzyli piękni ludzie, mający niebagatelny wkład w polskie dziedzictwo narodowe. To, że Ich już tu nie ma stanowi dodatkowy imperatyw aby sprawę przybliżyć współczesnemu polskiemu społeczeństwu. A także z powodu tego, że najzwyczajniej jesteśmy Im to winni.

Jacek Telus wraz ze swoim przyjacielem – artystą Romualdem Kriegerem dokonali wyboru a następnie oprawy muzycznej wierszy, starając się promować zwłaszcza te, które w jakiś sposób akcentują „spójność narodową” między obiema nacjami: polską i żydowską. Owym spoiwem jest Polska, przywiązanie do Niej, szacunek a często po prostu zwyczajna miłość.

Składamy podziękowanie dla Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich za udostępnienie archiwalnych fotografii przedwojennej Warszawy wykorzystanych w teledysku.

Wyposażenie klubowej pracowni filmowej zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

TERMINY:
01.01.2014