1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
10.2022
01
STY
“Portret przodka” wystawa fotograficzna rzeźb Michała Wawrzyniaka

Wystawa “Portret przodka” autorstwa Michała Wawrzyniaka i Tomka Zwolińskiego

Michał i Tomek poznali się na tegorocznym Festiwalu WPA w Dusznikach-Zdroju i ich współpraca zaiskrzyła porozumieniem artystycznym i ewaluowała serią portretów fotograficznych rzeźb (tego pierwszego z nich).
Dzięki temu, że obaj stykają się z powszedniością i codziennością życia ludzi w całej gamie ich emocji i przeżyć, potrafili przetworzyć te doświadczenia na swoją twórczość w efektowny i niepowtarzalny sposób.
Wystawą “Portret przodka” chcieliby oddać światu trochę zapomnianego ale i stworzonego piękna przejawu ducha świata materialnego.
Inspiracją mogą tu być prace zarówno Władysława Hasiora jak i „świata lemowskiego”. Jest to przeniesienie realistycznego tworu na portret fotograficzny podobny do portretu człowieka.

autorzy o wystawie:

“… mówienie to lepienie śniegowych bałwanów w letnim słońcu.” więc ukazujemy dawność w nowym, przejaw ducha w materii, w błysku obiektywu. Są odpowiedzi na powstające pytania: Jak? z czego? Po co? Komu? O czym? Tu jest miejsce na dystans, żart, groteskę, zabawę. Zabawą jest to, że przedmiot i oko stają się jednym, bo jednym staje się to
co nie było nigdy ze sobą zespolone. Przedmioty zespolone stwarzają postacie, które już mają “wypisaną” przeszłość, ich “reinkarnacja” staje się faktem. Na chwilę w pamięć i wyobraźnię zapadają by zabrać stamtąd kawałek naszych skojarzeń, sentymentów, marzeń i wspomnień i zwrócić światu trochę nie odkrytego piękna zabranego codzienności …

Michał Wawrzyniak
To opolski, 36 letni, wolny artysta, twórca muzyczny, psycholog z zawodu. “Mała sztuka” w różnych formach jest mu bliska.
Od dzieciństwa pisze wiersze i haiku, od młodzieńczych lat “pogrywa” na różnych instrumentach muzycznych, A od co najmniej 8 zajmuje się różnymi formami rękodzieła (instrumenty muzyczne, także z surowców wtórnych). Nagrywa i tworzy muzykę teatralną, jest też współtwórcą spektaklu surrealistycznego “Reticulum”, który to jest od 2012 roku grany pod szyldem Teatru Jednego Wiersza z Opola.
W swojej twórczości upcyklingowej (rodzaj recyklingu artystycznego) zawiera, coś z ludzi i ich emocji jakie spotyka w swoim zawodzie.
Każdy kto spotka tyle trudnych ludzkich emocji będzie potrzebował je wcześniej czy później jakoś je konstruktywnie przetworzyć. Michał robi to bardzo często przez sztukę.
Dotąd zauważenia wartymi jego wystawami są takie jak: “Duszniki-Zdrój Festiwal WPA 6, i wystawa “Marzenia ze Strychu” w MDKu w Opolu, obie w 2014 roku. Obecnie jego niektóre prace można oglądać w Opolu w Herbaciarni Jasminum. W palnie są wystawa rzeźb we Wrocławiu jak i udział w Targach Młodej Sztuki w Lublinie.

Tomek Zwoliński
Pseudonim “Marchewa”, urodzony i wychowany w Dusznikach – Zdroju, studiował we Wrocławiu, za żoną “gnając” związał się z Opolem i jego okolicami
wykonując tam zawód fotografa. Fotografuje od co najmniej od 8 lat. Według wielu ma on wrażliwość do wartkiego spostrzegania, w otaczającej nas rzeczywistości,
chwil, tych właściwych. Uprawiając fotograficzny reportaż ćwiczy się w obrazowaniu ludzkich przeżyć, utrwaleniu zdarzeń ważnych, świątecznych, pełnych emocji i spontaniczności. Jest współorganizatorem i naczelnym fotografem dusznickiego Festiwalu WPA (Wszelkie Przejawy Sztuki), którego to 6 edycja odbyła się w roku 2014.

wernisaż 10 stycznia 2015 r. godz. 17.00 wstęp wolny
czynna do 8 lutego 2015 r.

TERMINY:
01.01.2015