1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
08.2022
01
STY
“Obraz rzeczy przywiezionych” wieczór etniczny

Spotkanie było podsumowaniem pracy Fundacji Ważka w ramach projektu “Obraz rzeczy przywiezionych”, w ramach którego odbyły etnograficzne badania terenowe poświęcone dolnośląskim artystom ludowym oraz warsztaty “Gdzie są Tuligłowy?” w Nowej Wsi Lubińskiej.
Na ten wieczór złożyły:się koncert muzyki tradycyjnej – wystąpił Zespół Śpiewaczy “Ocice” z Ocic k.Bolesławca,wystawa fotografii z badań terenowych prowadzonych przez Fundację Ważka na Dolnym Śląsku. Podczas spotkania organizatorzy opowiedzieli o swojej pracy warsztatowej oraz przedstawili jej rezultat – “Małą monografię Nowej Wsi Lubińskiej”, która została opracowana wspólnie z dziećmi. Po raz pierwszy przed szeroką publicznością zaprezentowany został efekt pracy wykonanej w ramach projektu “Prze-twórcy ludowi”, czyli płyta z najstarszymi pieśniami z Dolnego Śląska.
Nie zabrakło też tańców przy muzyce tradycyjnej na zywo wykonanej przez zespól z Ocic oraz duet Annę Derejczyk i Tymona Sławińskiego.

O Fundacji Ważka:
“Mieszkamy i pracujemy we Wrocławiu, zajmujemy się Dolnym Śląskiem. Od kilku lat prowadzimy badania terenowe, w ramach których dokumentujemy lokalnych artystów ludowych, w tym muzyków – śpiewaków, instrumentalistów, zespoły posiadające tradycyjny repertuar. Zbieramy i opracowujemy również historie mówione. Na obszarze takim, jak Dolny Śląsk, indywidualne relacje o życiu mają szczególne znaczenie dla zrozumienia tutejszych przedwojennych i powojennych (przywiezionych) tradycji. Organizujemy także warsztaty etnograficzne, angażujące dzieci i młodzież w aktywne poznawanie i twórcze przekazywanie żywej tradycji. Od 2012 roku realizujemy nasze działania w ramach projektu „Prze-twórcy ludowi”, dofinansowanego ze środków MKiDN, a w 2014 roku również w ramach obchodów Roku Kolberga i Promesy Kolberg 2014 w projekcie „Obraz rzeczy przywiezionych”. Współpracujemy z dolnośląskimi twórcami, lokalnymi organizacjami i instytucjami, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.”

http://fundacjawazka.blogspot.com/
www.facebook.com/PrzeTworcyLudowi

TERMINY:
01.01.2014