1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
08.2022
01 - 30
MAR
Obchody dnia św. Patryka

W tym roku obchodzimy w klubie dzień św. Patryka – patrona Irlandii – w sposób szczególny. Choć sam ów dzień przypada na 17 marca to w tym roku we Wrocławiu wydarzenia z tym związane odbywać się będą przez cały marzec. Klub Pod Kolumnami jest jednym ze współorganizatorów wydarzeń “patrykowych” , które będą odbywały się w mieście przez cały marzec. O wszystkich punktach programu obchodów Dnia św. Patryka możecie przeczytać na plakacie, który zamieszczamy poniżej. Jeśli chodzi o to co w ramach ogólnowrocławskich wydarzeń odbywać się będzie u nas, poniżej szczegółowo opisujemy:

  1. Wystawa pt.: “LABIRYNT  CELTYCKIEJ  FANTAZJI” czynna od 1.03 do 30.03.2018


Celtyckie zdobienia przedmiotów kultu, codziennego użytku i zbytku podziwiano już w starożytności. Gust Gallów, bo tak Rzymianie nazywali tajemnicze i wojownicze plemiona Celtów, różnił się od upodobań sztuki śródziemnomorskiego antyku do przedstawień realistycznych.  Dekoracyjna faktura plecionki inspirowana technologią tkacką, realizowana jest finezyjnie splątanymi liniami imitującymi wątek i osnowę. Motywy dekoracyjne są w większości abstrakcyjne oraz symboliczne i operują znakiem oraz aluzją. W klasycznej celtyckiej plecionce przestrzegana jest zasada pozornej symetrii i prowadzenia linii raz pod, a raz nad kolejną linią. Szczególnego mistrzostwa wymagało to przy tworzeniu bardziej skomplikowanych przedstawień ludzi, zwierząt oraz przedmiotów. Celtyckie wątki zdobnicze przetrwały od VIII w p.n.e. do naszych czasów głównie dzięki kontynuacji form celtyckich w średniowiecznej tradycji irlandzkiej, gdzie utrwalano je w iluminacjach rękopisów tworzonych w klasztorach.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10.03.2018 o godz. 18:30. Na wystawie w Klubie “Pod Kolumnami”, w marcu – miesiącu  św. Patryka,  zademonstrowane zostaną  fantazyjne labirynty splotów i węzłów zwane w jęz. angielskim knots w kontekście plastycznych przedstawień mitycznego celtyckiego herosa Cuchulainna, o którym opowie 10 marca w cyklu Z podszeptu Muz Bogusław Bednarek. Towarzyszyć mu będzie Martin Złotnicki grając na gitarze m.in.  kompozycje z terenów celtyckiej Galicii (Hiszpania).

 

2. Dzień Świętego Patryka w Klubie pod Kolumnami – warsztaty tańców irlandzkich – 17.03.2018

Zapraszamy wszystkich sympatyków tańca i muzyki irlandzkiej na warsztaty taneczne odbywające się w ramach wrocławskich obchodów dnia św. Patryka – patrona Irlandii.

Zajęcia poprowadzi Małgorzata Szarycz, certyfikowany instruktor tańca irlandzkiego ze szkoły Irish Spin.
Taniec irlandzki to niezwykle dynamiczna forma tańca, która zyskała na popularności w ostatnich latach dzięki show tanecznym takim jak “Lord of the Dance” czy “Riverdance”. Zapraszamy każdego, kto chce poczuć klimat Zielonej Wyspy.

Ceilidh to taniec grupowy. W odróżnieniu od nieraz bardzo zaawansowanych technicznie i widowiskowych tańców solowych, tutaj taniec jest przede wszystkim spotkaniem, formą interakcji we wspólnocie. Można się go łatwo nauczyć i od razu sprawia wiele radości. Od innych grupowych tańców tradycyjnych odróżnia go dynamika, przysłowiowa skoczność, właściwa stylowi tanecznemu z Irlandii

Poznamy podstawowe kroki tradycyjnych i nietradycyjnych tańców grupowych. Na zajęcia przynoście wygodny strój niekrępujący ruchów, obuwie z lekką podeszwą, a także wodę do picia.

Podczas warsztatów odbędą się pokazy tańców grupowych i solowych w wykonaniu uczniów Irish Spin.

Grupa dziecięca:
7-14 lat
10:00 – 11:15
Wstęp: 5 zł

Młodzież i dorośli:
powyżej 14 lat
11:30 – 13:00
Wstęp:
5 zł – młodzież ucząca się do 18 roku życia
10 zł – dorośli

TERMINY:
01.03.2018 - 30.03.2018

zapisy w Klubie Pod Kolumnami

tel. (71) 3229538 lub na e-mail: info@kolumny.art.pl