1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
08.2022
01
STY
“Mateusz Kwapień & Noble Five” koncert

Mateusz Kwapień & Noble Five to projekt łączący jazz, folk, muzykę klasyczną i etniczną , wykonujący w pełni autorskie kompozycje Mateusza Kwapienia – lidera i założyciela grupy.
Dwanaście utworów to półtorej godziny dynamicznej muzyki z młodzieńczą pasją oraz szlachetnością. Charakter zespołu prezentuje się jako niegrzeczna piątka, która jednak z pewnych względów chce być słuchana we wnętrzach eleganckich i prestiżowych. Wszystko słychać w dźwiękach, które wyszły spod pióra Mateusza Kwapienia. Szalonego kompozytora – akordeonisty, mającego jednak własne żelazne zasady i frywolność, której trudno nie dostrzec.

Zespół tworzą:

Mateusz Kwapień (akordeon) Artysta wszechstronny. Kompozytor, poeta, muzyk. Mimo młodego wieku występował już m.in. podczas przystanku Woodstock z zespołem folkrockowym „Hoverla” ( debiutancka płyta 2104 „Czarnochora”), Głogowskich Spotkaniach Jazzowych z zespołami „ Wrocław Tango Quintet” oraz „Mateusz Kwapień & Noble Five” (których jest pomysłodawcą i założycielem), festiwalu muzyki sakralnej „Ad maiorem Dei gloriam”, ( Kostrzyn – Zielona Góra – Sulęcin ) organizowanym przez seminarium duchowne w Paradyżu. W 2013 roku współoprawiał muzycznie liturgię beatyfikacyjną prałata Luigiego Novarese w bazylice św. Piotra w Watykanie, grając na tamtejszych organach i reprezentując Polskę, jako jeden z pięciu wybranych krajów. W 2013 roku zaaranżował powstanie kwintetu „SomeTints” grającym spectrum repertuaru właczając w to autroską muzykę Mateusza. Autor dwóch książek poetyckich „Początek” (2009), oraz „Masz ochotę…?” (2011). Laureat konkursów literackich i muzycznych. Słuchacz i uczestnik warsztatów m.in. Kenny Garett, Claudio Jacomucci, Klaudiusz Baran, Wolodymir Runchak. Występował supportując m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Rybińskiego, Melę Koteluk, Macieja Miecznikowskiego, Ewelinę Flintę, Carrantouhill, Żanetę Luberę, Ewelinę Lisowską oraz wiele innych. Z niemalże najbardziej znanym i jednym z najstarszych zespołów folkowych Chudoba koncertuje m.in. w Macedonii. Grał także z Mateuszem Krautwurstem i Leszek Kułakowski jazz band Orchestra. (W samym sezonie lipiec – sierpień 2014 Mateuszowi pękło 20 tys. km w trasie) W 2014 roku (sierpień) ukazała się autorska płyta Mateusza z muzyką medytacji chrześcijańskiej z utworami J.S Bacha w jego aranżacjach oraz własnymi kompozycjami, której jest producentem muzycznym.

Żenia Betliński (git. basowa) pracujący w spektaklach teatru muzycznego Capitol oraz stale wspólpracujący, jako muzyk sesyjny, z wieloma wrocławskimi zespołami.

Łukasz Kotecki (saxofony) to wszechstronnie uzdolniony saksofonista biorący czynny udział w wielu projektach muzycznych. Pochodzi z miasta Brzegu, gdzie rozwija kulturę muzyczną czynnym koncertowaniem.

Tomasz Chudyk (piano) bardzo dobrze prosperujący pianista jazzowy, student Jazzu i Muzyki Estradowej na wrocławskiej Akademii Muzycznej. Miłośnik jazzu w każdej postaci, czerpiący inspiracje od gwiazd polskiego i zagranicznego jazzu, takich jak Leszek Możdżer czy Hiromi Uehara, Oscar Peterson, Art Tatum, Thelonius Monk.

Yan Gałyga (perkusja) młody perkusista takich zespołów jak: Dementria, Hoverla. Pochodzi z Ukrainy, tak jak Żenia. W trasach koncertowych objechał już całą Polskę i to świadczy o wielkim potencjale, który dostrzegają zespoły zatrudniające go.

TERMINY:
01.01.2014