1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12.2018
01
STY
Laboratorium Strażników Tradycji- warsztaty śpiewu archaicznego dla seniorów – bezpłatne!

spotkania we wtorki w godz. 14.30-16.30.

Pierwsze zajęcia odbyły się 10.09.2013.

Stowarzyszenie Centrala Muzyki Tradycyjnej zaprasiło seniorów do udziału w projekcie LABORATORIUM STRAŻNIKÓW TRADYCJI. Jest to cykl zajęć warsztatowych poświęconych polskiej tradycji, przede wszystkim pieśniom. To nasze najdawniejsze dziedzictwo kulturowe znika obecnie razem z ostatnimi mistrzami ludowego śpiewu.
Uczestnicy zajęć mieli szansę spróbować swoich możliwości w śpiewie, poznać wiele pieśni ludowych z różnych regionów Polski, a także w miłym gronie porozmawiać o rodzinnych tradycjach i wspomnieniach z dzieciństwa, o historiach powojennych mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska.
W finale projektu będzie możliwość zdobycia odznaki Strażnika Tradycji oraz udziału w końcowym festiwalu. Oferujemy też pomoc w rozwijaniu własnych pomysłów na propagowanie polskich tradycji i dzielenie się swoją wiedzą we własnym najbliższym otoczeniu.

Strażnicy Tradycji to nie „policja” czy „straż” kulturowa. To osoby, które pielęgnują same w sobie świadomość własnej tradycji, starają się ją bliżej poznać, nie tylko w teorii, ale także w praktyce. Ich kluczem jest osobiste odniesienie do dziedzictwa (bo „każdy jest czyimś wnukiem”) oraz głębokie zrozumienie istoty bezpośredniego przekazu kultury między ludźmi. Strażnicy Tradycji chcą więc poszerzać swe kompetencje na tym polu i w razie potrzeby są gotowi dzielić się nimi z innymi najlepiej jak potrafią.

Program zajęć obejmował:

– nauka regionalnych pieśni ludowych
– warsztaty wokalne
– prezentacja filmów i nagrań terenowych
– finałowy festiwal z tradycyjną potańcówką
– możliwość zdobycia odznaki Strażnika Tradycji

Prowadzący:

OLGA CHOJAK
Wokalistka, muzykantka, animatorka kultury, art.-manager, etnolog; pochodzi z Wrocławia.
Od 1997r. bada i praktykuje muzykę tradycyjną różnych kultur, zwłaszcza śpiew. Współzałożycielka i liderka stowarzyszenia Centrala Muzyki Tradycyjnej (od 2004 roku), organizuje koncerty i festiwale, prowadzi warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego oraz prezentacje i konsultacje specjalistyczne na temat polskiego folkloru wiejskiego i miejskiego.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie „upowszechnianie kultury” w roku 2012 (projekt „Pieśni Odzyskane” rewitalizacja najstarszych pieśni ludowych znalezionych na Dolnym Śląsku). Uczestniczka ogólnopolskiego Forum Muzyki Tradycyjnej, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i kilku innych stowarzyszeń, bierze aktywny udział w pracach Obywatelskiej Rady Kultury we Wrocławiu.

JOANNA SKOWROŃSKA
Wokalistka, muzykantka, etnolog; pochodzi z Ozorkowa.
Od wielu lat zgłębia tradycje wokalne różnych kultur, zarówno te bardzo odległe i archaiczne, jak i współczesne ich pochodne, przetworzone awangardowo lub popowo, stale zmieniające się.
Szczególną pasją darzy ukraińskie i białoruskie pieśni z Polesia oraz pieśni polskich reemigrantów z Jugosławii i z Bukowiny, zamieszkałych na Dolnym Śląsku. Z dumą pielęgnuje rodzinną tradycję domowego śpiewania, zwłaszcza piosenki przekazane przez jej ojca, Jacentego Błaszczyka z Ozorkowa.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bliższe informacje:
joszkun@gmail.com

 

TERMINY:
01.01.2013