1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
08.2022
20
MAJ
“FreaKIDS czyli Freaki Afryki dzieciom”
od 15 zł
od 10:00

Przewidzieliśmy mnóstwo atrakcji dla dzieci i rodziców, m.in warsztaty gry na bębnach, warsztaty tańca afrykańskiego, taniec z dzieckiem w chuście, spotkanie z podróżnikami, slajdowisko, zajęcia rytmiczno- ruchowe i wiele innych.

PROGRAM:
10.00-11.30 BĘBNY DLA NAJMŁODSZYCH (pow.6 lat )

Warsztaty rytmiczno-bębniarskie dla dzieci to podróż w świat rytmu i egzotycznych instrumentów perkusyjnych. Bęben i rytm na nim grany jest znakomitym sposobem do pierwszego kontaktu z muzyką i instrumentami. Poczucie rytmu u dzieci jest wręcz intuicyjne, my stwarzamy jedynie możliwość na twórcze wykorzystanie tej zdolności. Na zajęciach dzieci mają okazję tworzyć muzykę wykorzystując oryginalne instrumenty, poznają historię ich powstania, oraz zaznajamiają się z innymi kulturami.

koszt: 20 zł (dziecko), 30 zł (rodzic + dziecko)

Prowadzenie: Mariusz Raźny

12.00-13.30 TANIEC POWIĄZANY z AFRYKĄ czyli taniec z dzieckiem w chuście (0-2 lat)

Taniec z Afryki Zachodniej dla wiążących dzieci w chusty, kobiet w ciąży oraz planujących potomstwo! Warsztaty odbędą się przy muzyce na żywo, a obecny podczas zajęć certyfikowany “ekspert chustowy”- czuwać będzie nad poprawnie zawiązanymi chustami.

Rytmiczny taniec rodzica z dzieckiem w chuście wzmacnia więzi, poczucie bezpieczeństwa, sprzyja rozwojowi maleństwa, relaksuje go i pomaga wyciszyć się. Jest sposobem na przywrócenie mamom sprawności fizycznej po ciąży i porodzie. Wspólny taniec rodziców z dziećmi integruje i uczy współpracy w grupie, a co najważniejsze jest wspaniałą zabawą.
TANIEC AFRYKAŃSKI wzmaga koordynację ruchową, rozwija świadomość ciała, wyzwala kreatywność, pomaga wyrazić emocje, zaspokaja potrzebę naturalnego „kontaktu z ziemią”- a przez co ugruntowuje i wpływa na poczucie własnej wartości oraz dodaje pewności siebie !
RYTM I RUCH istnieją od zarania dziejów, całe ludzkie życie jest z nimi związane. Już w brzuchu matki płód tańczy w rytm bicia jej serca. Wszystkie pierwotne i „prymitywne” społeczności miały potrzebę wyrażania emocji oraz komunikowania się z przodkami i duchami poprzez muzykę i taniec. Afryka jest jednym z ostatnich miejsc, gdzie wciąż jeszcze żywe są tradycja, wierzenia, pradawne ceremonie i ‘festiwale’ przeznaczone na rozmaite okazje. Wszechobecna muzyka i taniec towarzyszą tym wydarzeniom, ale są również obecne podczas codziennego życia. AFRYKAŃSKIE KOBIETY nie rozstają się ze swoimi maluchami, nosząc je w chustach- wykonują właściwie wszystkie czynności dnia powszedniego. Aktywnie uczestniczą także podczas rozmaitych ceremonii i rytuałów, w trakcie których śpiewają i tańczą. Ich dzieci bardzo szybko dorastają i rozwijają się, uczą życia, stają samodzielne, a także osłuchując się z dźwiękami bębnów – niezwykle muzykalne i uzdolnione ruchowo.
koszt:
45 zł (do 15 maja)
50 zł (po 15 maja)

Prowadzenie: Aneta Szlacheta, Mariusz Raźny, Ju Ghan, Ewa Lawińska

14.00- 14.30 WASSA WASSA WASSA czyli: RADOŚĆ PO AFRYKAŃSKU (3-4 lata)

Instruktorzy opowiadają dzieciom o kulturze, przyrodzie, muzyce i tańcu z Afryki Zachodniej. Zapraszają do obejrzenia zdjęć i filmików z podróży po Czarnym Lądzie, do wysłuchania tradycyjnych rytmów, opowiadają o instrumentach na których grają (m.in bębny djembe, dun duny, krin, balafon, djabara ), uczą prostych kroków tanecznych oraz podstawowych zwrotów w języku Malinke (Gwinea), np. tytułowe “wassa wassa” oznacza”radość, radość”. Dzieci mają szansę obejrzeć instrumenty z bliska i okazję by na nich zagrać.

koszt: 15 zł
prowadzenie: Aneta Szlacheta, Ju Ghan

14.30-15.30 WASSA WASSA WASSA czyli: RADOŚĆ PO AFRYKAŃSKU (pow. 5 lat)

Spotkanie z podróżniczką i tancerką Anetą Szlachetą, podczas którego zapraszamy na slajdowisko z podróży po Afryce Zachodniej oraz warsztaty rytmiczno-ruchowe z elementami tradycyjnego tańca afrykańskiego. W części teoretycznej podczas prezentacji zdjęć i filmików odpowiemy sobie na pytania: dlaczego i kiedy w Afryce się tańczy? czy każdy może tańczyć? czy rytm mieszka w każdym z nas? Jakie rytmy gra się w Afryce? Nauczymy się kilku słów w języku Malinke oraz poznamy tradycyjne instrumenty z Czarnego Lądu.
W części praktycznej zatańczymy razem taniec afrykański w rytm bębnów na żywo!
koszt: 15 zł

Prowadzenie: Aneta Szlacheta, Ju Ghan

UWAGA! ilość miejsc ograniczona! obowiązują wcześniejsze zapisy!!

info i zapisy:
info@kolumny.art.pl
tel. (71) 3229538

Informacje o prowadzących:

MARIUSZ RAŹNY (Pracownia Bębnów) -pedagog, miłośnik bębnów etnicznych z wieloletnim doświadczeniem w pracy pedagogicznej i scenicznej. Założyciel zespołu Tiriba Producent instrumentów. Uczeń najlepszych afrykańskich muzyków, w 2012 r. odbył podróż do Gwinei do źródeł muzyki djembe. Więcej informacji o prowadzącym: www.pracowniabebnow.pl
ANETA SZLACHETA (Afrotonika Rytm & Ruch) – animatorka kultury, tancerka, ekolożka, podróżniczka, mama Rozalki, którą mota w chustę od urodzenia. Podróżuje do Afryki Zachodniej by uczyć się tańca u źródeł. Podczas swoich wypraw, wielokrotnie miała okazję przyjrzeć się bliżej codziennemu życiu, festiwalom, ceremoniom oraz zwyczajom mieszkańców Gwinei i Mali .Prowadzi warsztaty tańca dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu “Freaki Afryki”. Tancerka zespołu City Bum Bum Ensemble.Występowała na wielu scenach w kraju i za granicą, z tancerzami i muzykami światowej klasy.
JU GHAN – muzyk kontrabasista, producent, artysta, performer, animator kultury, podróżnik.
EWA LAWIŃSKA- certyfikowana instruktorka wiązania dzieci w chustach i nosidłach miękkich drezdeńskiej, renomowanej szkoły ClauWi.

TERMINY:
20.05.2017
Godzina: od 10:00