1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
08.2022
01
STY
“Freaki Afryki” Dni Kultury Afrykańskiej

6-8.05.2016 r.
wrocławski Festiwal “Freaki AFRYKI”
w programie: warsztaty tańca, śpiewu, gry na balafonie a przede wszystkim energetyczny koncert grupy “City Bum Bum”

“Freaki AFRYKI”
Dni Kultury Afrykańskiej 6-8 maja 2016 : WROCŁAW
W tym roku przygotowaliśmy dla Was niezwykle inspirującą ofertę warsztatów, które prowadzili: pochodzący z Burkina Faso znakomity muzyk ADAMA BILOROU DEMBELE, tancerz legendarnego baletu “Les Ballets Africains” z Gwinei- ITALO SYLLA oraz wokalistka LYDIE KOTLINSKI (Francja).
Podczas koncertu festiwalowego 7 maja w Starym Klasztorze, zaprezentowany był mistrzowski pokaz gry i tańca w wykonaniu naszych gości, którzy wystąpili z jednym z najbardziej znanych zespołów grających muzykę Afryki Zachodniej w Polsce- CITY BUM BUM.
Nasz Festiwal ma wymiar nie tylko międzykulturowy, ale także międzypokoleniowy! 7 maja przed koncertem głównym, podczas specjalnie przygotowanych POKAZÓW swoje umiejętności zademonstrowali między innymi: grupa wyjątkowych seniorów tańczących taniec afrykański oraz pozostałe grupy prowadzone przez tancerkę Anetę Szlachetę, studenci Kuby Lichwy i Mariusza Raźnego – muzyków zespołu Tiriba a także znakomita grupa dziecięca “Rytm” z wielokrotnie nagradzanym układem – “Puls Afryki”.
W trakcie koncertu nie zabrakło AFRYKAŃSKIEGO POCZĘSTUNKU

program:

KONCERT FREAKÓW
07.05.2016 Sala Gotycka ul.Purkyniego 1

WARSZTATY:

*GRY NA BĘBNACH z Adama Bilorou Dembele
7-8 maj, “Klub pod Kolumnami” Pl. Świętego Macieja 21

* GRY NA BALAFONIE z Adama Bilorou Dembele

*TAŃCA AFRYKAŃSKIEGO z Italo Sylla
7-8 maj, “Klub pod Kolumnami” Pl. Świętego Macieja 21

*PIEŚNI AFRYKAŃSKICH z Lydie Kotlinski,
6-8 maj, Klub Pod Kolumnami, Pl. Św. Macieja 21

 

Adama Bilorou Dembele to obecnie jedno z najbardziej podziwianych nazwisk w świecie zachodnioafrykańskiej muzyki perkusyjnej; to wielki mistrz djembe i balafonu (zachodnioafrykańskiego ksylofonu), grający również na takich instrumentach jak: kora, n’goni, sabar czy perkusja.
Adama, urodzony w tradycyjnej muzycznej rodzinie griottów, w bardzo młodym wieku stał się rozpoznawalnym solistą Narodowego Baletu Wybrzeża Kości Słoniowej oraz zespołu Djolem w Burkina Faso. Od kiedy zyskał międzynarodową sławę, jego talent zachwyca największych muzyków – współpracuje z nim m.in. Mamady Keita, Seckou Keita, Manu Dibango, Toure Kunda, Cheick Tidiane Seck, Alfa Blondi, Salif Keita, Adama Drame, Tiken Jah Facoly, Toumani Diabaté, Yelamba Abidżan, Papa Wemba, Soungalo Coulibali, Paco Sari oraz Trilok Gurtu- wirtuoz tabli z Indii. Obecnie mieszka we Francji, ale koncertuje i prowadzi zajęcia na całym świecie.

LYDIE KOTLINSKI -sopran. Studia klasyczno-wokalne w konserwatoriach w Wersalu, Clichy i w Aix en Provence. Studia polifoniczno-jazzowe w CIM w Paryżu, nauka solfeżu i harmonii w American School of Modern Music. Lydie śpiewała jazz w duecie, tercecie i kwintecie, nagrywała muzykę do filmów krótkometrażowych, pracowała w kabarecie teatralnym Les Pétroleuses, uczestniczyła w nagraniach dla Memoriału Marsylianki. Przez wiele lat prowadziła: warsztaty śpiewu i inicjacji jazzowej w Paryżu, chór kobiecy Les Femmes du sud, warsztaty gospel w gimnazjach i szkołach podstawowych w Marsylii. Była wokalistką zespołów: Lunatik Jazz Orchestra (pierwsza nagrodę młodych w Jazz Avignon w 1993 r.), Iyema Gospel Quartet, Millénium Gospel Voices. Od 2003 r. wspołtworzy grupę Les Tisseuses d’étoiles, żeńskie trio wokalne wykonujące utwory gospel, afro-amerykańskie i afrykańskie. Odbywa regularnie trasy koncertowe współpracując z Union Nationale de Jeunesse Musicale de France, jednocześnie pracując nad nowymi projektami wspólnie z Les Tisseuses d’étoiles. W Polsce przygotowuje we współpracy z Sebastianem Pikulą i Izabelą Zagórską oryginalne aranżacje francuskich klasyków: „Carnet de Voyage” Od października 2012 r. prowadzi chór Łontanara, który stale współpracuje ze znanym perkusjonistą – Słomą. W grudniu 2014 Łontanara zdobyła Nagrodę Publiczności podczas festiwalu Mikołajki Folkowe. Od kwietnia 2015 r. realizuje projekt warsztatów tradycyjnych pieśni afrykańskich – KOYEMBA. W maju 2015 r. zaaranżowała i nagrała dla „Stowarzyszenia dla ziemi” pieśń pt. „Khawuleza”

CITY BUM BUM – zespół powstał w 2004 roku z inicjatywy Wojtka Pęczka, założyciela pierwszej w Polsce szkoły perkusji zachodnioafrykańskiej o tej samej nazwie. City Bum Bum wykonuje tradycyjną muzykę Afryki Zachodniej, która jest nierozerwalnie związana z tańcem i ze śpiewem. Główne inspiracje zespołu to repertuar tradycyjnych rytmów ludu Malinke z regionu Hamana w Gwinei oraz muzyka baletowa i choreografie z Conakry. Każdego roku członkowie CBB odbywają podróż do źródeł sztuki w Afryce Zachodniej, gdzie czerpią wiedzę od mistrzów tradycyjnej muzyki i tańca. Zespół niejednokrotnie występował z muzykami światowej klasy, m.in. z Seckou Keita, Oleg Kireyev Quartet, Victor Toth, Sidiki Camara, Babara Bangoura Fakoly, Fanta Konate, Namory Keita i wieloma innymi. Każdy ich koncert to barwne, żywiołowe, zapadające w pamięć widowisko, w czasie którego rytm, śpiew oraz taniec łączą muzyków i widownię.
Skład zespołu: Wojtek Pęczek, Ablaye Badji, Kuba Własenko, Bartosz Gułaj, Bartek Wojtyra, Damian Siuta, Małgorzata Ciesielska-Gułaj, Azja Kaminska, Norah Mc Gettigan, Aneta Szlacheta

Ponadto wystąpili:

ITALO SYLLA- dorastał w Conakry w Gwinei. Obecnie żyje i pracuje jako doświadczony nauczyciel tańca w Szwecji, w Sztokholmie. Swoją przygodę z tańcem rozpoczął, mając dziewięć lat. W ostatnich czternastu latach był aktywnym członkiem legendarnego narodowego baletu Gwinei – Les Ballets Africaine, z którym występował w wielu krajach, m.in w Maroku, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Chinach. Był również tancerzem innych znanych i cenionych grup muzyczno-tanecznych, takich jak: Soleil d’Afrique (gdzie zaczął tańczyć w wieku lat osiemnastu), Wassa Percussion oraz Ballet Sourahata. Italo jest zapalonym trenerem i nauczycielem, potrafi tłumaczyć jasno i precyzyjnie. Ma szeroką wiedzę na temat tradycyjnej gwinejskiej kultury, muzyki i tańca. Ponadto jest utalentowanym bębniarzem, gra na djembe i dundunach. W swoim rodzinnym kraju jest bardzo cenionym tancerzem, nauczycielem i choreografem.

DONI DONI grupa szalonych 50+, która swoim występem powaliła na kolana publiczność zeszłorocznej edycji Freaków. W tym roku nie będzie gorzej:) “Doni Doni” w jęz. malinke znaczy „powoli, powoli”, ale – jak się okaże – zespół tańczy w szybkim rytmie, a “powoli, powoli” to stan umysłu sugerujący uważne przyglądanie się światu i czerpanie z niego maksymalnej radości. Taką właśnie postawę reprezentują ci wyjątkowi seniorzy.

TASABA grupa złożona z dziewięciu pięknych tancerek o otwartych umysłach, wielkich sercach i…nie tylko:) Nazwa tego zespołu nawiązuje do Tasaby, tańczącej maski z Gwinei, która w jęz.malinke oznacza – no właśnie…

NOWA GRUPA tańca afrykańskiego, jeszcze bez nazwy, ale to prawdzie freaki, które w czasie zaledwie jednego miesiąca przygotowały dla Was prawdziwy freak show.

TERMINY:
01.01.2016