1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
10.2022
05
LIP
Bal Folk Poznań we Wrocławiu

5.07.2014 r. godz. 13.00-17.00

BAL FOLK POZNAŃ WE WROCŁAWIU, CZYLI WARSZTATY I POTAŃCÓWKA Z MARTĄ TOMCZAK
I KRZYSZTOFEM ROGULSKIM

5 lipca nadarzy się jedyna w swoim rodzaju okazja, aby poznać bliżej środowisko „bal folków”. Zaproszeni goście – Marta Tomczak i Krzysztof Rogulski – podzielą się swoją wiedzą w czasie warsztatów oraz wieczornej potańcówki. Pozwolą na odkrycie zarówno podstawowych kroków, jak i umożliwią odkrycie własnego stylu, czy też udostępnią wskazówki dla osób nieco bardziej wtajemniczonych.

koszt: 15 zł za 1 część
25 zł za udział w 2 częściach

Zgłoszenia (Imię i Nazwisko) prosimy przesyłać na adres info@kolumny.art.pl w temacie wpisując „BAL FOLK POZNAŃ WE WROCŁAWIU”.
Opłaty należy dokonać przelewem na rachunek:
numer rachunku: 75 1020 5226 0000 6502 0416 3275
lub gotówką w klubie Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, tel. 71/322 95 38 w godz. 14.00-21.00 (pn.-pt.)

Wstęp na potańcówkę w Saloniku jest BEZPŁATNY (w czasie wieczoru będzie organizowana dobrowolna zbiórka dla naszych gości).
Podczas jednego dnia planowane są trzy wydarzenia, każde z nich jest opisane w dalszej części:
Czas trwania Miejsce
Mazurka 13:00 – 15:00 Klub pod Kolumnami,
pl. Świętego Macieja 21
Bourrée na 2 15:00 – 17:00 Klub pod Kolumnami,
pl. Świętego Macieja 21
Potańcówka 19:00 – … pub Salonik,
ul. Braniborska 2/10

Co to jest “bal folk”?
Bal folk to rodzaj zabawy tanecznej do muzyki ludowej, z tańcami wywodzącymi się z tradycji różnych europejskich kultur. Z czasem zaczęto tak określać ruch zainicjowany w latach 70-tych XX w. we Francji, dziś popularny w wielu krajach europejskich, m.in. w Belgii, Holandii, Portugalii, Niemczech.

Tańce balfolkowe są oparte na prostych, przystępnych układach wywodzących się bezpośrednio z tradycyjnych tańców. Są to zarówno tańce korowodowe, jak i parowe oraz zabawy taneczne. Pozbawione są funkcji prezentującej dany folklor: pomijają strój ludowy, rozbudowane choreografie i sceniczne wyrafinowanie na rzecz swobodnej zabawy, akompaniament muzyczny jest grany na żywo. Muzyka jest bezpośrednio oparta na motywach tradycyjnych, lecz zawiera również nowoczesne wpływy i autorskie propozycje nowych melodii tanecznych.
Tańce te świetnie nadają się do rozkręcenia każdej zabawy – doskonale sprawdzają się np. na imprezach integracyjnych czy weselach. Bawią się przy nich osoby w każdym wieku. Z naszych doświadczeń wynika, iż przyciągają prostotą i dostępnością, szybko przełamując opory wynikające z postrzegania tańca, jako domeny wytrawnych profesjonalistów.
Marta Tomczak i Krzysztof Rogulski
Pasjonaci tradycyjnych tańców i muzyki. Od ponad 10 lat zajmują się ich praktykowaniem – Marta początkowo w zespołach tańca irlandzkiego i bretońskiego, Krzysztof – w zespole tańca irlandzkiego oraz w zespołach muzycznych: dawniej – Triskel (muzyka celtycka), obecnie – Balzinga (bal folk), a także na licznych sesjach muzycznych i innych projektach. Regularnie uczestniczą w warsztatach oraz festiwalach muzyki i tańców tradycyjnych w Polsce i za granicą. Od 2011 roku dzielą się swoją pasją pod szyldem „Bal Folk Poznań”, ucząc tańców z różnych regionów Europy oraz organizując taneczne praktiki i potańcówki, podczas których można w praktyce wykorzystać taneczne umiejętności. Prowadzili warsztaty m.in. w ramach programów festiwali: Celtycki Gotyk (Toruń) oraz Zamek – Festiwal Muzyki Celtyckiej (Będzin). Nieustannie też pogłębiają swoją wiedzę o tradycyjnych tańcach polskich.
Uczą tańców w parach, korowodowych oraz zabaw tanecznych pochodzących z różnych regionów Francji (m.in. Bretania, Owernia, Gaskonia), Hiszpanii, Portugalii, Kraju Basków, Szwecji.

Mazurka francuska – poziom początkujący
13:00 – 15:00, Klub pod Kolumnami, pl. Św. Macieja 21
Mazurka francuska w formie tańczonej na dzisiejszych bal folkach ma niewiele wspólnego z polskimi mazurkami. Wspólną cechą jest trójmiarowe tempo oraz fakt, że jest to taniec parowy. Odróżnia ją za to kompletnie inna stylistyka tańca – mazurka francuska jest dla wielu jednym z najbardziej romantycznych tańców.
Podczas warsztatów będzie można poznać podstawę rytmiczną, opanować poruszanie się krokiem mazurki w różnych kierunkach, różne konfiguracje kroków, czy też wychwycić pewne niuanse muzyczne i ich wykorzystanie w tańcu.
Nie ma konieczności zgłaszania się w parach.

Bourrée na dwa – poziom początkujący
15:00 – 17:00, Klub pod Kolumnami, pl. Św. Macieja 21
Bourrée na dwa, którego będziemy uczyć to najczęściej spotykana na bal folkach odmiana wywodząca się z form pochodzących z Berry i Burbonii (regiony w środkowej Francji). W najbardziej znanej wersji tańczy się w parach ustawionych w dwa rzędy naprzeciwko siebie. Styl jest dość swobodny, wymaga przede wszystkim kontaktu wzrokowego, a po opanowaniu podstawowego kroku pozostawia sporo miejsca na dowolność i własną inwencję tancerzy.
Na warsztatach duży nacisk położymy na techniczne niuanse kroku podstawowego bourrée. Jego znajomość i dobre opanowanie są przydatne także przy innych popularnych tańcach folkowych (rondeau w parach, congo, niektóre branle). Chcemy również zapoznać uczestników z kilkoma wariantami bourrée na dwa, które pozwolą na urozmaicenie tańca. Zajęcia przeznaczone są zarówno dla osób, które nie znają tego tańca, jak i dla tych, które miały już z nim kontakt.
Nie ma konieczności zgłaszania się w parach.

Potańcówka w Saloniku
19:00 – …, pub Salonik, ul. Braniborska 2/10
Impreza ma charakter “bal folku” – swobodnej potańcówki przy tradycyjnych tańcach z różnych stron Europy. Strój dowolny, obuwie wygodne (dla Ciebie i innych tancerzy ;)).
Bretońskie an dro, gavotte, francuskie bourée, rondeau, mazurka, scottishe, walczyki, chapelloise, portugalskie repasseado, baskijskie siedem skoków, skandynawska polska, polski oberek, pisany, polki i wiele innych.
Jest to odpowiedź na żywą kulturę widoczną na bretońskich fest nozach, francuskich bal folkach, włoskich mazurkach czy jak dawniej bywało na polskich potańcówkach, gdzie przy tradycyjnych nutach taniec był po prostu dobrą zabawą.

TERMINY:
05.07.2014