1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
08.2022
01
STY
Afrykamera Festiwal Filmów Afrykańskich

26 i 27.04.2014 r.
Poniższe wydarzenia towarzyszyły Festiwalowi Filmów Afrykańskich AfryKamera.

26.04 Wykład „Kobieta w Afryce. Między tradycją a nowoczesnością” prowadzone przez Iwonę Annę Ndiaye,

Wykład poświęcony był sytuacji kobiet w Senegalu, niewielkim państwie w Afryce Zachodniej, które w ponad 90% stanowi społeczeństwo muzułmańskie. Fakt, że pozycja kobiet w Senegalu różni się od większości państw islamskich tłumaczy historia, religia filozofia i pragmatyzm oraz fakt, że Senegal od stuleci był skrzyżowaniem wielu kultur i religii, co pomagało kształtować otwartą mentalność jego mieszkańcom.
Udział w spotkaniu to doskonała okazja, aby:
– poznać tradycje, zwyczaje i współczesne życie w senegalskiej rodzinie,
– obejrzeć tradycyjne stroje i biżuterię,
– uzyskać odpowiedź na nurtujące pytanie,
– spróbować owoce baobabu. 
dr hab. Iwona Anna NDiaye, literaturoznawca i tłumacz; profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Współredaktorka serii wydawniczych: „Luminarze Rosyjskiej Emigracji”, „Teoria i Praktyka Przekładu”. Członek zespołu redakcyjnego pisma „Borussia” oraz Rady Programowej czasopisma „Przegląd Wschodnioeuropejski”. Sekretarz czasopisma naukowego „Olsztyńskie Studia Afrykanistyczne”. Autorka publikacji z zakresu literatury genderowej, najnowszych zjawisk literatury i kultury afrykańskiej, edukacji międzykulturowej oraz teorii i praktyki przekładu literackiego i specjalistycznego. Współinicjatorka Dni Afryki w Olsztynie (od 2004 r.) obejmujących ogólnopolską konferencję naukową oraz imprezy edukacyjne i kulturalne. Członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego.

26.04 Z Afryki do Brazylii w rytmie Sambacatum – energetyczny koncert prezentujący mieszankę samby, rytmów afro-brazylijskich oraz jamajskiego funku;

„Sambacatum” to zespół muzyczny („bloco”) wykonujący muzykę na brazylijskich instrumentach perkusyjnych: maracaçao, fundo, doubles, repiques, timbales, a także agogo czy pandeiro. Znaczna część naszego repertuaru to „samba reggae”, czyli mieszanka samby, rytmów afro-brazylijskich oraz jamajskiego funku. W tej stylistyce pracują także nad innymi popularnymi rytmami z Brazylii, jak np. merengue, frevo, maracatu oraz znana na całym świecie i ciesząca się wielką popularnością batucada, wykonywana w czasie karnawału w Rio de Janeiro.
Muzyka wykonywana przez „Sambacatum” to potężna dawka energii i dobrej zabawy. Słuchając jej nie da się ustać w miejscu – każdy, kto poczuje gorące, brazylijskie rytmy momentalnie rzuci się do tańca!

27.04 Warsztaty taneczne afro z Kają Sadowską,

Ruch afro to ruch pierwotny, który niesie za sobą głęboką historię. Każde poruszenie, nawet to najmniejsze poruszenie palca, ma swoje znaczenie. To wpłynęło na fakt, że afro tańczone jest we wszystkich kulturach, choć w każdej jego wydźwięk jest inny. My przenieśliśmy się po raz kolejny na Karaiby, gdzie do tej pory pielęgnowany jest kult Yoruba i tańce z nim związane. Poznalismy główne ruchy poszczególnych ‘bożków’, filozofię, która im towarzyszy i tworzyliśmy niezwykłą historię napisaną tańcem.
Kaja Sadowska – tancerka salsy i tańców afrokubańskich. Na co dzień studentka filologii hiszpańskiej i sinologii na Uniwersytecie Wrocławskim. W czasie wolnym zajmuje się swoją wielką pasją: tańcem. Od 2009 roku pracuje w Torres Art Studio jako instruktor tańca, a od 2011 roku tańczy w zespole Jose Torresa i prowadzi formację Torres Salsa Group. Specjalistka z zakresu ruchu izolacyjnego ciała.

27.04 Warsztaty „Afryka – to nie kraj” dla przedszkolaków wraz z rodzicami

Maluchy w wieku przedszkolnym wraz z rodzicami podczas wspólnej zabawy poznawali różnorodność Afryki.
Prowadzenie:
Anna Kudarewska, współpracuje z 30 przedszkolami we Wrocławiu w ramach projektu “Edukacja Globalna dzieci zmienia nasz świat”, trenerka antydyskryminacyjna Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa, wcześniej mieszkała i pracowała przez 6 lat w Angoli, gdzie uczyła się cierpliwości.

TERMINY:
01.01.2014