1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
08.2022
12
MAJ
Afro koncert

Aneta Szlecheta prowadzi w naszym klubie zajęcia tańca afrykańskiego dla osób w wieku senioralnym. Inspiruje się kulturą i tradycyjną muzyką Afryki Zachodniej – nierozerwalnie związaną z tańcem a w szczególności tradycyjnymi rytmami grupy etnicznej Malinke oraz nowoczesnymi choreografiami baletowymi (grup Malinke, Susu). Od 2004 roku związana jest z łódzkim zespołem City Bum Bum www.citybumbum.pl/), a od 2010 również z wrocławską grupą Foliba www.foliba.pl
Podczas swoich podróży po Afryce Zachodniej w latach 2009 -2012 poznawała kulturę różnych grup etnicznych i uczyła się od znakomitych tancerzy najlepszych baletów Gwinei (“Les Ballets Africains”, “Surakata” ), Mali (“Ballet District de Bamako”) oraz tańca tradycyjnego od mieszkańców wiosek regionu Hamanah (Gwinea Górna). Prowadzi liczne warsztaty tańca przeznaczone dla dzieci , młodzieży i dorosłych w całej Polsce i za granicą (Rosja, Szwajcaria) oraz warsztaty na imprezach integracyjnych i firmowych. Taniec afrykański wykorzystuje w różnorodnych projektach, m.in teatrze tańca, pokazach z ogniem, street artcie. Występowała na wielu scenach w Polsce i za granicą (m.in Rosja, Czechy, Niemcy) z muzykami i tancerzami światowej klasy, m.in. Fanta Konate (Gwinea, Brazylia), Seckou Keita (Senegal), Namory Keita (Gwinea), Bouba Diakite (Gwinea, Niemcy), Adama Dembele (Burkina Faso), Landing Mane (Senegal).

Zespół “Foliba” wykonuje aranżacje muzyczne inspirowane tradycyjną muzyką pochodzącą z krajów Afryki Zachodniej, które są ściśle połączone z niezwykle energicznym i żywiołowym tańcem. W jego skład wchodzi pięć osób, pasjonatów kultury Afryki Zachodniej oraz muzyki perkusyjnej. Członkowie zespołu odwiedzili do tej pory kraje takie jak: Gwinea, Mali, Burkina Faso, Senegal, Gambia gdzie uczyli się gry na tradycyjnych instrumentach (takich jak balafon, djembe, dunduny) oraz tańca u źródeł, od najlepszych muzyków i tancerzy. Jednocześnie prowadzą liczne warsztaty bębniarskie i taneczne w Polsce i za granicą dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zespół licznie koncertuje w całej Polsce, wystąpił na wielu scenach z muzykami i tancerzami światowej sławy, takimi jak: Tahirou Djembe Ouedragogo (Burkina Faso), Bouba Kuyateh (Gambia), Adama Dembele (Senegal), Seckou Keita (Senegal), Landing Mane (Senegal), Bouba Diakite (Gwinea) oraz angażuje się w inne projekty artystyczne m.in w nowo powstały projekt Kamila Rogińskiego “Sango”.

Zespół “Foliba” to grupa odnajdująca korzenie w transowym brzmieniu afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Wielobarwne struktury rytmiczne powoływane są do życia jako wibracja powietrza i ciała. Energetyczne rytmy i żywiołowy taniec w klimacie podzwrotnikowym.
Niecodzienne w naszych szerokościach geograficznych instrumentarium obejmuje m.in. : djembe (dżembe), dundun’y, balafon, shekere. Te, z pozoru proste instrumenty, urzekają bogactwem możliwości i pięknym, naturalnym brzmieniem.
Zespół koncertuje już kilka lat i ma w swoim bagażu niemało doświadczeń. Fascynacja afrykańską muzyką i tańcem prowadzi co poniektórych jego członków aż do źródeł na Czarnym Lądzie. Bywa też, że Afryka odwiedza “Folibę”, która gości czasami na swoim pokładzie znakomitych muzyków z Burkina Faso, Gwinei i Gambi.
Podróż trwa!.
Uwaga! Foliba podnosi temperaturę otoczenia o średnio 15’C!

koncert z gościnnie występującym Tahirou Djembe Ouedraogo

 

www.youtube.com/watch?v=tbo_xRc7WeQ

www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2tAB6pGeXh4

Aneta Szlacheta i zespół Foliba

Aneta Szlacheta i zespół Foliba

klubowa grupa tańca afrykańskiego: Alicja Kiliszkiewicz, Teresa Tarnowska, Bogda Siudek, Elżbieta Krajna, Violetta Lachowska, Renata Krawczak.

Aneta Szlacheta i zespół Foliba

TERMINY:
12.05.2013