1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
08.2022
18
LIS
100ropolska scheda: Gall Anonim
wstęp wolny
18:00

“100ropolska scheda” to cykl spotkań poświęconych kulturze staropolskiejw setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mariaż słowa i obrazu realizowany będzie na przestrzeni lat 2018/2019 przez wybitnego znawcę epoki, historyka literatury i oratora Bogusława Bednarka wespół z mistrzynią pędzla Marią Kociumbas.

Tytuł cyklu “100ropolska scheda” podkreśla spuściznę polskiej kultury literackiej odziedziczoną po niezwykle owocnej, barwnej i bogatej epoce staropolskiej. „Sto” zapisane liczbą w tytule odwołuje się do okrągłej rocznicy obchodów odzyskania niepodległości. Zabieg ten powinien zaintrygować i jednocześnie zachęcić do uczestnictwa w projekcie szczególnie młodego odbiorcę. Tytuł sugeruje również styl prelekcji, która skrzy się dowcipem, obfituje w plastyczne porównania, bowiem dr hab. Bogusław Bednarek słynie z żywej narracji, swady wypowiedzi i obrazowych sformułowań, dalekich od hermetyczności kojarzonej z typowym wykładem akademickim.

Oracje zapoznają słuchaczy nie tylko z kanonem lektur kultury staropolskiej, ale również przybliżą omawiane tematy ze szczególnym uwzględnieniem odkryć, badań, wydań i recepcji literatury staropolskiej w okresie Polski niepodległej, w kontekście rocznicy stulecia odzyskania niepodległości.

Projekt proponuje odbiorcom nie tylko ucztę intelektualną, ale również niecodzienne wrażenia wizualne. Błyskotliwej narracji mówcy towarzyszyć bowiem będzie inspirowane nią malowidło tworzone przez biegłą malarkę na oczach widzów.
Ukoronowaniem dwunastu „potyczek” z literaturą i malarstwem będzie wernisaż wystawy stworzonej z wielkoformatowych prac Marii Kociumbas.

Wyróżnikiem sekwencji spotkań “100ropolskiej schedy” jest upowszechnienie w świadomości społecznej rocznicy odzyskania niepodległości nie tylko w jej punkcie kulminacyjnym przypadającym na listopad 2018 r., ale na przestrzeni dwunastu miesięcy lat 2018-2019.

Autor prelekcji dr hab. Bogusław Bednarek z niezwykłym talentem potrafi nadać skomplikowanym treściom bardzo atrakcyjną i przystępną formę przekazu. Artysta plastyk Maria Kociumbas pracująca na scenie w duecie z mówcą, w trakcie jego ponad godzinnej przemowy zademonstruje na oczach widzów proces powstawania dzieła sztuki w technice farb i pędzla. Bezprecedensowym atutem tego wydarzenia będzie tworzenie plastycznego dzieła sztuki w sposób symultaniczny do oracji i ukazanie widzom, którzy zazwyczaj oglądają na wernisażach finał działań malarskich, kulis pracy artysty malarza.

Na serię „100ropolskiej schedy” złoży się dwanaście spotkań z publicznością, która zaznajomi się z pomnikami literatury staropolskiej w następującej kolejności:

1.
GALL ANONIM
Kronika tzw. Galla Anonima
2.
POLIKARP i ŚMIERĆ
Dialog Polikarpa ze śmiercią i Skarga umierającego
3.
LEGENDA
Legendy hagiograficzne, m.in. o św. Aleksym i św Stanisławie
4.
DRAMAT
Dramaty liturgiczne m.in. Visitatio Sepulchri (Nawiedzenie Grobu) oraz dramaty misteryjne m.in. Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim Mikołaja z Wikowiecka
5.
BIERNAT Z LUBLINA
Żywot Ezopa Fryga , mędrca obyczajnego i z przypowieściami jego, Biernata z Lublina
6.
MIKOŁAJ REJ
Żywot człowieka poczciwego Mikołaja Reje i Dworzanin polski Łukasza Górnickiego
7.
JAN KOCHANOWSKI
Pieśni i Treny Jana Kochanowskiego
8.
MIKOŁAJ SĘP SARZYŃSKI
Rytmy abo wiersze polskie Mikołaja Sępa Szarzyńskiego
9.
SOWIZDRZAŁ
Literatura sowizdrzalska m.in. Wyprawa plebańska, Perygrynacja Maćkowa
10.
PIOTR SKARGA
Kazania sejmowe Piotra Skargi
11.
WESPAZJAN KOCHOWSKI
Utwory poetyckie Wespazjana Kochowskiego m.in. Niepróżnujące próżnowanie, Psalmodia polska
12.
POTOCKI i TWARDOWSKI
Władysław IV Samuela ze Skrzypny Twardowskiego i Transakcyja wojny chocimskiej Wacława Potockiego

 

WYKONAWCY:

Dr hab. BOGUSŁAW BEDNAREK to żywa legenda Wrocławia. Jest wykładowcą uniwersyteckim, autorem arcyciekawej książki „Epos europejski”. Napisał również: W świecie staropolskich oracji weselnych, Znaki brydżowe, Kwalifikatory uczty, O szkodliwości “Kaczki-dziwaczki”, Mowy wygłaszane przy oddawaniu wieńca, Hiperteksty „Wyspy Skarbów” Stevensona, oraz rozliczne teksty opisujące kurioza jak: Literackie obrazy tortur, O profanacji ludzkich zwłok i grobów, Przyczynek do sympozjologii, Antyk, ciało i rozkosze podniebienia w bestsellerowych powieściach Marka Krajewskiego, Bogactwo, mamona, lichwa, jałmużna etc. w “Wielkim zwierciadle przykładów”, Listy z piekła, Wino w kulturze i literaturze, Węże, kolubryny, bazyliszki, kartany, Dziwne biblioteki, księgi i książki. Stylowy wizerunek jegomościa w kapeluszu, w prochowcu, z cygaretką – ciepło kojarzy się bywalcom spotkań literackich. Sławę zawdzięcza przede wszystkim znakomitemu cyklowi kilkuset programów telewizyjnych z lat 90 Labirynty Kultury, którego jest współtwórcą i głównym aktorem.

Dyplomowana artystka MARIA KOCIUMBAS urodziła się w Kłodzku, w miesiącu maju. Po maturze w liceum plastycznym we Wrocławiu ukończyła tam w 1996 r. Wydział Sztuki i Ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych. Podczas studiów doskonaliła kunszt malarski, który stał się główną dziedziną jej twórczości. Na dyplomie przedstawiła prace ceramiczne pt. “Symbolika węża w sztuce” . Artystka uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych i plenerach w Polsce i za granicą. Ma też w dorobku wystawy indywidualne w których realizuje swoje życiowe pasje: malarstwo. fotografikę, rzeźbę, muzykę i taniec.

 

TERMINY:
18.11.2018
Godzina: 18:00

Wstęp wolny, rezerwacja miejsc – info@kolumny.art.pl, tel. 71/322 95 38