1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
08.2022
28
LIP
100ropolska Scheda: Sowizdrzał
wstęp wolny
19:00

IX spotkanie z literaturą staropolską nosi tytuł: “Sowizdrzał. Literatura sowizdrzalska m.in. Wyprawa plebańska, Peregrynacja Maćkowa”.
Bogusław Bednarek wespół z Marią Kociumbas wystąpią w Klubie Pod Kolumnami w niedzielę, 28 lipca o godzinie 19:00.
Utwory sowizdrzalskie kreują świat “do góry nogami”. Zachowania przedstawiane są “na opak”, podobnie jak wartości, ideały, hierarchie, zależności, konwenanse oraz zwyczaje.
“Wprawiaj się w niecnoty, śpij do południa, nie myj się, nie czesz, żadnej pracy nie wykonuj, rozkazów nie słuchaj, szkody czyń, nie czyść butów, kłóć się z żoną i dziećmi pana”.
Celem tych zabiegów, którym poddawano również normy językowe i formy literackie było wzbudzenie nieposkromionego śmiechu, ale też krytycznego stosunku do zastanego porządku rzeczy.
Plebejski bohater tego nurtu literackiego XVI i XVII wieku zdaje się być protoplastą dobrego wojaka Szwejka, który z przekornym uśmiechem idzie przez chaos ogarniętej Wielką Wojną Europy.

Dr hab. BOGUSŁAW BEDNAREK to żywa legenda Wrocławia. Jest wykładowcą uniwersyteckim, autorem arcyciekawej książki Epos europejski. Napisał również: W świecie staropolskich oracji weselnych, Znaki brydżowe, Kwalifikatory uczty, O szkodliwości Kaczki-dziwaczki, Mowy wygłaszane przy oddawaniu wieńca, Hiperteksty Wyspy Skarbów Stevensona, oraz rozliczne teksty opisujące kurioza jak: Literackie obrazy tortur, O profanacji ludzkich zwłok i grobów, Przyczynek do sympozjologii, Antyk, ciało i rozkosze podniebienia w bestsellerowych powieściach Marka Krajewskiego, Bogactwo, mamona, lichwa, jałmużna etc. w Wielkim zwierciadle przykładów, Listy z piekła, Wino w kulturze i literaturze, Węże, kolubryny, bazyliszki, kartany, Dziwne biblioteki, księgi i książki. Stylowy wizerunek jegomościa w kapeluszu, w prochowcu, z cygaretką – ciepło kojarzy się bywalcom spotkań literackich. Sławę zawdzięcza przede wszystkim znakomitemu cyklowi kilkuset programów telewizyjnych z lat 90 Labirynty Kultury, którego jest współtwórcą i głównym aktorem. Od pięciu lat występuje we wrocławskim Klubie pod Kolumnami w cyklicznym programie Z podszeptu muz.
Dyplomowana artystka MARIA KOCIUMBAS urodziła się w Kłodzku, w miesiącu maju. Po maturze w liceum plastycznym we Wrocławiu ukończyła tam w 1996 r. Wydział Sztuki i Ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych. Podczas studiów doskonaliła kunszt malarski, który stał się główną dziedziną jej twórczości. Na dyplomie przedstawiła prace ceramiczne pt. Symbolika węża w sztuce. Artystka uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych i plenerach w Polsce i za granicą. Ma też w dorobku wystawy indywidualne w których realizuje swoje życiowe pasje: malarstwo. fotografikę, rzeźbę, muzykę i taniec. Od listopada 2018 roku, co miesiąc przygotowuje stosowną scenografię i kostiumy spotkań oraz maluje na oczach publiczności obraz inspirowany oracją

TERMINY:
28.07.2019
Godzina: 19:00